- Ovo ne činimo zastupajući bilo kakve ideološke pozicije, već svjesni značaja koje su srpski jezik i ćirilično pismo imali i imaju u Crnoj Gori - navodi se u saopštenju sa godišnjeg bratskog sabranja sveštenstva MCP, koje je održano u Hramu Svetog Jovana Vladimira u Baru, koje prenosi agencija MINA.
MCP navodi da primjećuje da se u pojedinim sredinama i među pojedinim zvaničnicima crkva i dalje tretira kao organizacija koja treba da posluži nečijim ideološkim ili dnevnopolitičkim interesima.
- Crkva božija nikada nije, niti će ubuduće djeliti ljude po bilo kom osnovu saglasno vjekovnom poretku pravoslavne crkve – kaže se u saopštenju i dodaje da se, s druge strane, „ne odriču svog prava da samostalno određuju svoje unutrašnje ustrojstvo“.
Iz MCP navode da, kao baštinici dugovjekovne duhovne tradicije, na čijim se temeljima u značajnom periodu formirala Dioklija, Zeta i današnja Crna Gora, ne mogu da se ne osvrnu na neka aktuelna pitanja crnogorskog društva.
- U tom smislu, pozivamo nadležne u našoj zemlji da prekinu agresivnu propagandu novocrnogorskog jezika, kao i dosljednu politiku gašenja ćiriličnog pisma u Crnoj Gori - kazali su iz MCP.
Zabrinuti su i zbog, kako su saopštili, nedovoljno odgovornog odnosa u vezi gradnje hidroakumulacija na rijeci Morači i njihovog uticaja na okolinu i nasljeđe, posebno se osvrćući na manastir Morača. Iz MCP kazali su da se „dobar dio“ sveštenstva i monaštva, rođenih u drugim republikama bivše Jugoslavije, suočava sa nevoljama prilikom pokušaja ostvarivanja svojih osnovnih prava, iako većina njih u Crnoj Gori živi godinama, a neki i decenijama.
- Imamo razloga da vjerujemo da postoji predumišljaj pojedinih državnih organa da na ovaj način vrše pritisak na samu Mitropoliju. Mora se reći da ovo nisu časni postupci, da ne govorimo o zakonitosti i demokratičnosti ovakvog nejednakog tretmana pojedinih građana ove zemlje - navode iz MCP.
Oni su pozvali sve državne zvaničnike, diplomatske predstavnike, medijske radnike i ostale javne djelatnike da poštuju dostojanstvo i ustrojstvo pravoslavne crkve, „ne nasjedajući na obmane i optužbe izvjesne pseudovjerske zajednice na istinsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori“. Saopšteno je da se nastavlja obnova i gradnja mnogih crkava, manastira i pomoćnih objekata.
Uz to, navodi se i da je izraženo molitveno saučestvovanje u nevolji svih koji su ovih sedmica pogođeni nezapamćenim poplavama.
- Mitropolija je već odvojila i dodjelila određena finansijska sredstva, a mitropolit je poslao raspis svim arhijerejskim namjesnicima, parosima, upravama manastira i crkvenih opština da se organizuje prikupljanje pomoći, koja će potom biti uručena potrebitima – zaključuje se u saopštenju iz MCP SPC.