Kultura

Prvi i jedini festival takve vrste u Crnoj Gori

Misli o drugima: U Podgorici počeo prvi Filmski festival manjina

Pred publikom „Palma“Gabriela Camaja, „Nekome svome“ Seada Šabotića, „Mirsada“ Danila Marunovića, „Život, priključenija i održivi razvoj jednog kokota“ Vladimira Perovića, „Život po Dejvidu“ Duška Miljanića i “ Rožaje-kasaba koje više nema“ Damira Skarepa

Misli o drugima: U Podgorici počeo prvi Filmski festival manjina Foto: CG news
Portal AnalitikaIzvor

U KIC-u “Budo Tomović” u Podgorici danas je počeo Filmski festival manjina “Misli o drugima” (MOD FEST) koji ima za cilj da predstavi stvaralaštvo filmskih autora, pripadnika manjinskih naroda ili drugih manjinskih zajednica ili da prikaže filmove koji za temu imaju manjine u najširem značenju.

Riječ je o prvom je i jedinom festivalu takve vrste u Crnoj Gori čija težnja je da prikazani filmovi pozitivno djeluju prema nacionalnim manjinama što dovodi ne samo do veće tolerancije, već i do većeg uvažavanja predstavnika manjina.

Na MOD FEST-u publika će moći da pogleda ostvarenja: „Palma“ reditelja Gabriela Camaja, „Nekome svome“ Seada Šabotića, „Mirsada“ Danila Marunovića, „Život,priključenija i održivi razvoj jednog kokota“ Vladimira Perovića, „Život po Dejvidu“ Duška Miljanića i “ Rožaje-kasaba koje više nema“ Damira Skarepa.

Festival je, kako javlja agencija CGnews, otvorio direktorFondazazaštituiostvarivanjemanjinskihprava EmirDacić, koji je podsjetio da je ta ustanova u dosadašnjem radu podržala oko 2500 projekata među kojima su svi štampani mediji koji se objavljuju na manjinskim jezicima kao i brojne radio I TV emisije.

Obraćajući se uglavnom mlađoj publici koji su posjetioci festivala on ih je pozvao da iskoriste priliku informišu se i dobiju inspiraciju za slične projekte te da znaju da će imati podršku od Fonda.

“Čini mi se da inspiracije za ove teme u Crnoj Gori ne fali jer imamo posebno bogatstvo na koje trebamo biti ponosni – bogatstvo različitosti. Nadam se da će i ovaj festival doprinijeti da imamo značajnije filmske produkcije na ovu temu jer je to trajno dobro koje ostaje iza nas”, poručio je Dacić.

Željka Raščanin iz Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava podsjetila je prisutne da ta institucija jednom godišnje raspisuje konkurs na koji pravo učešća imajuipravna i fizička lica.

„Glavna tema filmova koji su do sada podržani je zapravo suživot i priča o tome kako se nakada živjelo, kako su se zajedno proslavljali praznici i običaji a kako je to danas. Mislim da je svima jasno da ti filmovi ne govore samo o tome kako je nekada bilo već nose i određenu poruku kako i mi danas treba da se ponašamo i ophodimo jedni prema drugima ali da tu istu poruku ostavimo za generacije koje dolaze“, kazala je Raščanin.

Reditelj Danilo Marunović, autor brojnih dokumentarnih filmova upravo na temu manjinskih prava i ranjivih društvenih grupa istakao je važnost postojanja Fonda i finansiranje ovakvih filmova i podsjetio da su njegova djela uglavnom finansirana od strane ambasada u Crnoj Gori.

„Ne prilazi se tim temama apriori sa ljudsko – pravaškog aspekta već prije svega sa umjetničkog jer je prostor nacionalnih manjina uvijek prostor ekskluzivnih umjetničkih tema. I zato je ovaj festival važan jer se na njemu upravo takvi filmovi mogu vidjeti“ ističe Marunović.

Riječ je, kaže on, o filmovima koji nemaju velike bioskopske distribucije već se radi o filmovima za „sladokusce“.

Filmskireditelj SeadŠabotić kaže da su mogućnosti i sredstva za finansiranje ovakvih projekata dostupni ali presudan je uvijek kvalitet ideje i teme kojom bi se film trebao baviti.

Ulaz za sve projekcije je besplatan, a mjesto održavanja je multimedijalna sala KIC-a.

Portal Analitika