Društvo

Abazović ponovo najavljuje da će „zakon o porijeklu imovine“ biti ubrzo pred poslanicima

Ministarstvo pravde krije nacrt već 15 dana

Od 5. avgusta, kada je Ministarstvo pravde saopštilo da je utvrđen konačan tekst nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, nacrt nije dostupan javnosti. Na pitanja Pobjede o tome ne odgovaraju već 12 dana

Ministarstvo pravde krije nacrt već 15 dana Foto: gov.me
PobjedaIzvor

Završili smo korekcije zakona o porijeklu imovine i on će se brzo naći pred poslanicima, imovinu koja je pokradena vratićemo građanima, saopštio je juče, opet, premijer Dritan Abazović u video poruci povodom 100 dana rada Vlade, iako je prethodno najavljivao da će u plenumu biti do kraja jula.

Sa druge strane, već dvije nedjelje je prošlo od 5. avgusta, kada je Ministarstvo pravde saopštilo kako je utvrđen konačan tekst nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, što je pravi naziv zakona, a da tekst nacrta nije učinjen da bude dostupan javnosti.

Odgovora na pitanje zbog čega teksta nacrta nema u biblioteci sajta Vlade, koje je Pobjeda Ministarstvu pravde poslala prije 12 dana, i dalje nema, kao što nema odgovora ni na još neke nedoumice o kojima smo pitali nadležne u resoru pravde.

No, ono što je ključno pitanje, na koje odgovora nema, a koje zanima domaću stručnu, ali i laičku javnost, je kako je riješena krucijalna zamjerka eksperata angažovanih kroz program podrške EU vladavini prava u Crnoj Gori, koju su u svojoj analizi prvobitne verzije teksta zakona, iz marta ove godine, istakli Mauricio Varaneze i Teo Bil.

Oni su, a na što su prvobitno ukazivali i domaći eksperti, ali je njihov stav bio ignorisan, iskazali bojazan što je za postupak oduzimanja imovinske koristi bez prethodne osuđujuće presude, odgovarajuća nadležnost povjerena potpuno novom akteru – zaštitniku imovinsko-pravnih interesa – koji nikada nije zastupao državu u parničnim postupcima niti ima iskustva u krivičnom postupku i finansijskoj istrazi.

Dan nakon što je Ministarstvo obznanilo da je formulisan konačni tekst nacrta, 6. avgusta, i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, uz prigodnu grafiku, na Tviteru objavio je poruku: ,,Anti-mafija zakon spreman!“

Međutim, prema najavi iz Ministarstva pravde da će se tekst uputiti na novu ekspertizu evropskim ekspertima, nakon prevođena na engleski jezik, zakon je daleko od spremnog i sasvim je očekivano da će javnost do konačnog prijedloga čekati mjesecima.

Ministarstvo pravde je u proteklom periodu u više navrata „obavještavalo“ javnost da rade na implementaciji preporuka evropskih eksperata.

Advokat Veselin Radulović, komentarišući postupanje Ministarstva pravde, ranije je za Pobjedu ocijenio da cijeli postupak u vezi sa izmjenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, nažalost, ukazuje da su i prethodna i aktuelna vlada ovom pitanju pristupile neozbiljno.

Radulović, koji je u više navrata bio angažovan kao ekspert Akcije za ljudska prava u oblasti reforme pravosuđa, za naš list je rekao da se, prije svega, crnogorska javnost konstantno obmanjuje navodima da se donosi neki novi „anti-mafija“ zakon, što je termin koji je lansirao upravo premijer Abazović.

"Od početka se radi o izmjenama i dopunama postojećeg Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću. Vidjeli smo da su brojne kritike od strane domaćih eksperata ignorisane, a u znatnom dijelu one su kasnije potvrđene i od strane međunarodnih eksperata. Sada čujemo da je urađena i nova verzija nacrta koja nije predstavljena javnosti i koju domaća javnost nije mogla da komentariše. Ne zna se ko je radio na tom dokumentu, kakav je njegov sadržaj i, posebno, da li su i kako uvažene proporuke koje su dali eksperti", navodi Radulović.

Kada je u oktobru prošle godine tadašnje Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava javnosti predstavilo nacrt izmjena, bilo je jasno da se odustalo od stvaranja dugo najavljivanog novog zakona o porijeklu imovine jer je zaključak bio da se ne bi mogao primjenjivati retroaktivno.

Suština izmjena postojećeg zakonskog rješenja, ukoliko nije promijenjena u međuvremenu, je da se finansijska istraga vodi odvojeno od krivičnog postupka, što otvara vrata za oduzimanje protivpravno stečene imovine bez pravosnažne osuđujuće krivične presude, što do sada nije bio slučaj, a što bi otvorilo vrata finansijskim istragama kada se utvrdi, ili osnovano posumnja, da postoji imovina za koju nema realnog pokrića u prihodima i potom se tretirati kroz građanski postupak.

I pored dobre namjere crnogorskog zakonodavca, ima dosta razloga za zabrinutost u vezi sa nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, ocijenili su prvobitno u pravnoj analizi tog akta i njegove usklađenosti sa pravnom tekovinom EU i međunarodnim standardima, eksperti Evropske komisije.

Nakon što je Pobjeda u junu objavila djelove pravne analize evropskih eksperata, iz Demokratskog fronta su pozvali predlagače da zakon potpuno povuku iz procedure i omoguće da Skupština donese novi, uz podršku što većeg broja poslanika.

Portal Analitika