Pomoćnik ministra odbrane Rifet Kosovac je novinarima rekao da vojska neće tražiti nove lokacije kao i da su potrebne još dvije godine da bi se uništio višak naoružanja koji je sada smješten u crnogorskim vojnim magacinima, javlja agencija Beta.
Kosovac je saopštio da je Ministarstvo odbrane danas obaviješteno o nalazu podgoričkog Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI) da su njegove analize pokazale da uništavanje naoružanja nije ekološki rizično za područja na kojima se to vrši.U uzorcima zemljišta, vode i šumskih plodova, koje su uzeli stručnjaci CETI-ja, rekao je Kosovac, nema hemijski opasnih materija.
Zato, prema njegovim riječima, nema razloga da se uništavanje naoružanja ne nastavi na istim lokacijama.
Kosovac je rekao da će Ministarstvo odbrane Crne Gore predložiti mještanima Golije, koji su protestovali zbog uništavanja municije na njihovom području, formiranje zajedničke komisije za praćenje dalje aktivnosti na uništavanju oružja.
Predstavnici Golije i opštine Plužine su ranije unaprijed izrazili sumnju u nalaze CETI-ja i najavili da će angažovati druge institucije koje bi ispitale da li uništavanje naoružanja u njihovom kraju ima štetne posljedice po stanovništvo i biljni i životinjski svijet.
U protestima Golijana zbog uništavanja naoružanja pridružili su se i mještani nekih sela iz hercegovačke opštine Gacko jer, navodno, vjetrovi i u njihov kraj donose barutnu prašinu od eksplozija municije na teritoriji Crne Gore.