Abiznis

Ministarstva: Tvrdnje Kuznjecova neistinite i neutemeljene

Izvor


Već smo isticali da se KAP, u pogledu sadržine transakcionih ugovora i dokumenata, ne stavlja u gori položaj u odnosu na onaj koji ima sa Dojče bankom, kao ni u odnosu na poziciju koju je Vlada Crne Gore definisala ugovorom o preuzimanju obaveza sa Dojče bankom. Sve obaveze koje su ranije postojale na strani KAP-a samo su prenijete u ugovorima i dokumentima, navodi se u saopštenju.



Ministarstva dodaju da takođe nije istinita tvrdnja da Ugovor krši prava drugih povjerilaca. Osnovni koncept prilikom pripreme ugovora između Vlade i KAP-a bio je da odnos bude zasnovan na istim ugovornim klauzulama, kao između Dojče banke i KAP-a. Potpisivanjem ovog ugovora druge banke ne bi bile, ni u kom slučaju, stavljene u nepovoljniji položaj.



Radi tačne informisanosti crnogorske javnosti, ponavljamo da je nacrt Ugovora o preuzimanju obaveza (ARA), koji su trebali potpisati predstavnici Vlade Crne Gore, KAP-a i Dojče banke, proslijeđen menadžmentu KAP-a 30. januara 2012. godine i da na njega nije bilo nikakvih komentara. Takođe, posljednji usaglašeni draft ugovora o regulisanju obaveza između Vlade Crne Gore i KAP-a proslijeđen je KAP-u 1. marta tekuće godine i ni on nije izazvao dodatne komentare.  



Dakle, nacrti svih ugovora bili su blagovremeno dostavljeni predstavnicima CEAC-a i En plus grupe. I pored njihovog prava da, u slučaju da smatraju da takvi predlozi štete interesu kompanije, reaguju i traže dodatna usaglašavanja, oni to nijesu uradili. Ovakav stav jasno potvrđuje ozbiljnost njihovih namjera i „zabrinutost” za sudbinu KAP-a.



Dodatno, predstavnici CEAC-a i En plus grupe bili su krajnje neprofesionalni u komunikaciji sa predstavnicima Dojče banke, tako da ni posljednju šansu za izbjegavanje ubrzavanja naplate kredita, koju im je banka dala putem izjašnjavanja do petka (do 10 časova), nijesu iskoristili, niti su banku povratno informisali do predviđenog roka.



Ovakav odnos smatramo izuzetno neozbiljnim i vjerujemo da je u pozadini takvog stava smišljen i namjeran potez usmjeren na štetu kompanije, zaposlenih i Vlade Crne Gore.



„Zabrinutost“ za ukupnu situaciju se kod gospodina Kuznjecova javila tek juče popodne, nakon što je Dojče banka pokrenula proceduru ubrzane naplate kredita, te je tek tada predstavnik En plus grupe u KAP-u uputio zahtjev za odlaganje ovog postupka.



Dokumentacija koju Vlada Crne Gore posjeduje u vezi sa komunikacijom svih uključenih subjekata potvrđuje sve navedeno.



Kako je naš osnovni cilj sačuvanje KAP-a i sprečavanje aktiviranja garancije, izražavamo spremnost da predstavnici Vlade prisustvuju sastanku koji predlaže Kuznjecov. Održavanju ovog sastanka, međutim, treba da prethodi zaustavljanje procedure ubrzane naplate kredita, što više nije u moći Vlade Crne Gore.



Ističemo da bi, sa stanovišta Vlade, obzirom na težinu i kompleksnost nastale situacije, sastanak sa konkretnim predlozima za njeno rješavanje, a ne polemika u medijima, bio prikladnije rješenje, navodi se u saopštenju ministarstava finansija i ekonomije dostavljenom Portalu Analitika.

foto: pvportal.me

Portal Analitika