
Iako donekle zvuči kao banalizovana fraza, nijesmo svi rođeni u istim uslovima, niti imamo jednake šanse kroz život. Oni najugroženiji među nama često su prepušteni ulici, tražeći makar malo empatije - u vidu novčane ili bilo kakve druge pomoći.
Podršku i sigurno utočište ,,djeci ulice” godinama pruža Centar za djecu i porodicu “Defendologija” iz Nikšića. Jedini je koji je licenciralo Ministarstvo rada i socijalnog staranja kao Dnevni boravak za djecu, a od osnivanja se bavi pravima djece, posebno socijalno marginalizovanih grupa i kao jedini u našoj državi, bave se direktnim radom sa djecom i porodicama, žrtvama prosjačenja.
Dnevni boravak postoji od 2017, a sredinom 2019. naišli su na problem sa prostorijama koje zakupljuju, jer je vlasnik tražio da se ili isele ili kupe prostor.
Budući da su neprofitna organizacija, koja se isključivo finansira kroz donacije, ova solucija, kako je za Portal Analitika kazala direktorica Centra Jelena Milić, nije mogla biti ispunjena.
HRABAR POTEZ
Da svoje korisnike, “djecu ulice”, ne bi ostavili bez podrške i pomoći, odlučili su se na hrabar korak izgradnje novog objekta za Dnevni centar. Krajem 2019. započeli su fazu prikupljanja sredstava.
„Sa strateškim partnerima, organizacijom Save The Children koja podržava naš rad od osnivanja, razmatrali smo najbolje rješenje. Organizacija crnogorsko-njemačkog prijateljstva Demonte iz Minhena, iste godine je za ovu svrhu organizovala donatorsko veče na kojem je prikupljeno 5.000 eura u novcu i isto toliko u materijalu. S obzirom na to da je projektno obezbijeđena kupovina placa u naselju pod Trebjesom, opcija gradnje prostorija koje će trajno lokalizovati ovaj problem odabrana je kao glavni cilj za budući period“, kaže Milić.
Uzimajući u obzir činjenicu da je 2020. bila teška po svim aspektima, kako napominje, značajno su usporeni i svi naši napori.
„Zahvaljujući podršci humanih pojedinaca, kompletna projektna dokumentacija, kao i revizija nad projektom su obezbijeđeni kroz donaciju, dok su se privatne firme iz Nikšića i Podgorice javile sa voljom doniranja usluga nadzora, pijeska, šljunka, cementa...“, ističe Milić.
PRIKUPLJENA SREDSTVA NEDOVOLJNA
To, kako dodaje, nije dovoljno za kompletiranje objekta, već samo za započinjanje određenih glavnih faza grubog izvođenja.
“Zbog toga su naši napori na lobiranju pojačani. I ovim putem molimo sve koji razumiju da je rad za bolji interes djece, posebno one kojoj je pomoć i podrška prijeko potrebna, zajednički cilj svih nas.Ukoliko ne bismo riješili prostorne kapacitete, kao jedini licencirani servis za “djecu i mlade sa problemima u ponašanju”, napravila bi se humanitarna katastrofa, s obzirom na to da je ovaj servis sigurno utočište i dom za djecu koja ovdje imaju obrok, psihološku i socijalnu pomoć”, kaže Milić.
Kako objašnjava, najčešće je riječ o djeci koja dolaze iz disfunkcionalnih porodica, koje žive u lošim uslovima, te su neredovni ili skroz izopšteni iz školskog sistema.
“Oblast prosjačenja posebna je tema za svaki grad ponaosob, s obzirom na to da su evidentne razlike u vidovima eksploatacije djece i razlozima zbog kojih ona prosjače. U ljetnjoj turističkoj sezoni primjetan je porast broja djece na ulici, posebno u primorskim gradovima i ne tako rijetko imamo djecu i iz drugih država koji su kao žrtve trgovine ljudima pod prisilom trećih lica tu kako bi isprosili određenu sumu novca za “naručioca prosjačenja” odnosno eksploatatora“, ističe Milić.
Potreban je značajan rad na iznalaženju novih mehanizama, te sinergijsko djelovanje organizacija i institucija za rješavanje ovog kompleksnog pitanja
U Nikšiću, dodaje, najzastupljenije je prosjačenje djece zarad osiguravanja egzistencije za roditelja, staratelja ili treće lice.
„Zabrinjavajuća činjenica je da se u ovako postavljenim ponašanjima, prosjačenje vidi kao način osiguravanja egzistencije. Nerijetko, prosjačenje nije nezavisan fenomen, pa su žrtve prosjačenja u riziku od toga da postanu plijen različitih oblika zlostavljanja, zanemarivanja, ali i počinjavanja krivičnih djela”, rekla je Milić.
SIGURNO UTOČIŠTE
Prema njenim riječima, važnost postojanja Centra je ogromna, zbog toga što je sigurno utočište gdje djeca provode osam sati sa kvalitetno koncipiranim opsegom usluga, predviđenih za svako dijete pojedinačno u skladu sa individualnim planom rada.
“Ovim problemom se u našem društvu prije nas gotovo niko nije temeljno bavio, pa su u Nikšiću porodice pronašle povjerenje i sigurno utočište i usmjerenje. Godinama krčimo put ka boljoj vidljivosti ovog problema, prevenciji, te pružanju što kvalitetnije usluge djeci i porodicama“, napominje Milić.
Dodaje da će nove prostorije doprinijeti olakšavanju rada. Nije lako, kaže ona, organizovati rad sa različitim uzrastima, jer licenca ograničava na rad sa devet korisnika u jednom trenutku, u skladu sa minimalnim standardima i kvadraturom prostorija koje iznajmljuju.
„Objekat koji će da se gradi u neposrednoj je blizini najvećih naselja u kojima žive naši korisnici, pa je pogodniji za dolazak i sigurnost djece koja su pješačila do nas, jer nismo mogli organizovati prevoz za sve. Važnost postojanja ovog servisa neprikosnovena je za sve, posebno za djecu ulice kojima naše sigurno utočište obezbjeđuje vjerovatno jedini obrok u toku dana“, kazala je Milić.
Ona napominje da su različite usluge u Dnevnom Centru, na terenu i online sada dostupne za 192 djece.
Ističe da je riječ je o djeci sa određenim problemima u ponašanju, koja imaju potrebu za ovakvim servisom.
“Takođe, aktivno se radi na terenu, posredstvom medijatora u zajednici, te pojedinim terenskim aktivnostima u samim naseljima”, navodi Milić.
NUŽNO VEĆE INTERESOVANJE INSTITUCIJA
Rad na terenu posebno je izazovan, kaže ona, a sticanje povjerenja porodica je dugotrajan proces i nije privremena kategorija.
“Kvalitet pruženih usluga definitivno je stvar truda, volje i napora, s obzirom na to da problemi na čijem suzbijanju radimo nisu rješivi “preko noći”. Potrebno je veće interesovanje institucija, te zajednička djelovanja kako bi se neki od problema identifikovali, a onda i riješili“, ističe naša sagovornica.
Takođe, kako dodaje, sve ove aktivnosti iziskuju stabilniju finansijsku potporu.
„Na to se ne možemo pohvaliti s obzirom na to da se finansiramo samo kroz jedan projekat koji je višegodišnji. Mislim se ne razumije dovoljno važnost rada upravo na ovom problemu, kako u lokalnoj samoupravi, tako ni u ministarstvima, ali ni na konkursima nevladinih organizacija u Crnoj Gori”, ističe Milić.
Broj djece ugrožene prosjačenjem u stalnom je porastu, što je alarmantna činjenica. Tome je svakako doprinijela cjelokupna situacija sa pandemijom. Generalni problem je, smatra naša sagovornica, u nepostojanju adekvatnog zakonskog okvira koji jasno ne definiše nadležnosti, ali ni kaznenu politiku.
„Potreban je značajan rad na iznalaženju novih mehanizama, te sinergijsko djelovanje organizacija i institucija za rješavanje ovog kompleksnog pitanja. Do sada nismo imali podršku Vlade Crne Gore kada je prosjačenje djece u pitanju, makar ne za direktan pristup djeci i rad na način koji mi sprovodimo. Nadamo se da ćemo u budućem periodu ostvariti saradnju sa njima i imati podršku za dalji trud”, kazala je Milić.
Nerijetko, prosjačenje nije nezavisan fenomen, pa su žrtve prosjačenja u riziku od toga da postanu plijen različitih oblika zlostavljanja
Milić apeluje na javnost da davanjem novca djecu ne ohrabruju na ostanak na ulici, koja nije ničiji dom.
“Načini i mehanizmi pomoći ovoj djeci su u svakom slučaju pomoć u hrani, garderobi ali i pozivanju nadležnih Centara bezbjednosti, službe Centara za socijalni rad ili našega centru u Nikšiću, koji će preduzeti sve dalje mjere i radnje u skladu sa svojim nadležnostima za adekvatno zbrinjavanje ove djece”, ističe ona.
PLANOVI I DONACIJE
U narednom periodu, pored intenziviranih napora za gradnju servisa, radiće na obezbjeđivanju sredstava za njegovo funkcionisanje, plata za zaposlene, osiguravanje obroka za djecu, nabavke potrebnih materijala kroz apliciranje na razne nacionalne i međunarodne pozive.
“Takođe, nedavno smo započeli dodatnu fazu projekta Dnevnog Centra, kroz ekonomsko osnaživanje porodica. Na ovaj način, do kraja godine omogućićemo da minimum pet porodica, koje do sada nisu imale priliku da se obrazuju i steknu iskustvo za bilo kojim zanatom, prođu obuku za: keramičara, frizera i za moleraj. Tako ćemo motivisati porodice da ostvare lične prihode i pokrenu sopstvene poslove i pomoći im nabave materijale za rad, u saradnji sa međunarodnom orgaizacijom Save the children za sjevero-zapadni Balkan”, poručuje Milić.
Kako sva sredstva za izgradnju objekta još nijesu prikupljena, ona poziva sve zainteresovane koji mogu pomoći da uplate donacije na žiro račun broj: 510-210521-44.