Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Milatović: Partijski interesi, nekompetentno upravljanje i neracionalno zapošljavanje urušavaju državna preduzeća

Milatović: Partijski interesi, nekompetentno upravljanje i neracionalno zapošljavanje urušavaju državna preduzeća

Predsjednika Crne Gore Jakov Milatović najavio je danas, tokom konferencije "Korporativno upravljanje u državnim preduzećima u Crnoj Gori", da će Skupštini uputiti Inicijativu o dobrom upravljanju u državnim preduzećima. 



Milatović: Partijski interesi, nekompetentno upravljanje i neracionalno zapošljavanje urušavaju državna preduzeća Foto: Predsjednik CG
Portal AnalitikaIzvor

"Mišljenja sam da je u ovoj, kao i u mnogim drugim oblastima, našem društvu potrebna korjenita reforma. Taj proces može početi već danas, otklonom od postojećih loših praksi, kao i odgovornošću donosilaca odluka i transparentnošću procesa. Jer se samo na taj način može istinski ići naprijed ka jačanju naše ekonomije i društva u cjelini", istakao je Milatović.

On je podsjetio da  državna preduzeća u Crnoj Gori upravljaju imovinom čija je vrijednost ekvivalentna godišnjem bruto domaćem proizvodu zemlje, kao i da naša zemlja ima najveće učešće državnih preduzeća u ekonomiji u regionu centralne, istočne i jugoistočne Evrope. 

"Svjesni smo činjenice da se mnogim državnim preduzećima u našoj zemlji, već decenijama unazad, ne upravlja na efikasan i transparentan način, kao i da su uplivi partikularnih partijskih interesa i prakse neracionalnog zapošljavanja i dalje prisutni. Kada se na to doda često nedovoljna kompetentnost partijski raspoređenih kadrova, onda dobijamo značajno ugroženi potencijal ovih preduzeća da doprinesu ekonomskom razvoju naše zemlje i pružanju kvalitetnih javnih usluga", istakao je MIlatović.

Predsjednik je ocijenio da se već dugo u Crnoj Gori ne vodi ili samo deklarativno vodi računa o troškovima po javne finansije i neželjenim učincima loše raspodijeljenih sredstava usljed zloupotreba u državnim preduzećima. Na ovaj način se, kako kaže, iznova i sistemski narušava povjerenje građana u javne institucije.

Sva relevantna istraživanja koja sprovode međunarodne organizacije, poput OECD-a, ali i brojne regionalne i domaće organizacije i institucije, pokazuju da su državna preduzeća naročito izložena riziku od zloupotrebe i korupcije. Državno vlasništvo koncentrisano je u visokorizičnim sektorima, poput prerađivačke industrije, energetike i infrastrukture, u kojima se putem vrijednih koncesija i krupnih projekata javnih nabavki, javni i privatni sektor prepliću. Zato se u svim izvještajima, uvijek i bez izuzetka, sugeriše da su za djelotvorno smanjivanje rizika od zloupotrebe u državnim preduzećimaneophodne dvije stvari: 1) odgovorno državno vlasništvo i 2) dobro korporativno upravljanje. Svjedoci smo da u našem sistemu možemo govoriti ili o nepostojanju korporativnog upravljanja kakvo poznaju razvijene ekonomije ili o njegovoj lošoj kopiji. Da bi napravili otklon od starih praksi kojima svjedočimo i danas, od ključnog značaja je da prepoznamo potrebu za suštinskim reformama u upravljanju državnim preduzećima kako bi se osigurala njihova efikasnost i održivost", istakao je Milatović.


Portal Analitika