Abiznis

Povećanje nadležnosti

Milatović gradi ekonomsku strategiju na planovima Ministarstva nauke

Preuzimanje planova i programa nekadašnje Vlade nikako se ne može posmatrati kao nedostatak nove vlasti. Naprotiv. Međutim, nova vlada je upala u zamku klasičnog politikantstva i licemjerstva, kada bivšu vlast optužuje za nedostatak vizije i “sprženu zemlju”, a otvoreno preuzima njene planove i programe, pišu Dnevne novine.

Milatović gradi ekonomsku strategiju na planovima Ministarstva nauke Foto: gov.me
Dnevne novineIzvor

Kada je premijer Zdravko Krivokapić predstavio početkom decembra novu i manju organizaciju Vlade, svi su bili iznenađeni da je ekonomskafinansijska oblast zastupljena sa tri ministarska resora.

Činilo se da je najveća ovlašćenja prigrabio ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić, koji je ionako velikom Ministarstvu saobraćaja pridodao značajni sektor energetike iz nekadašnjeg Ministarstva ekonomije. Pošto je ministru finansija Milojku Spajiću pripao i sektor socijalnog staranja, pomislilo se da je ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović ostao bez praktičnih nadležnosti.

POVEĆANJE NADLEŽNOSTI

No, nekadašnji oksfordski đak nije se mirio sa ulogom ikebane u novoj vladi.

Upravo na insistiranje Krivokapića i ministra Milatovića, Vlada je uoči Nove godine povećala nadležnost Ministarstva za ekonomski razvoj, dajući mu velike ingerencije i iz oblasti nekadašnjih Ministarstva prosvjete i Ministarstva nauke.

“Utvrđena je Uredba o izmjenama Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave. Izmjenama se praćenje strategije inovacione djelatnosti briše iz nadležnosti Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS). Usluge podrške startapovima i razvoj naučno-tehnoloških parkova brišu se iz nadležnosti MPNKS i dodaju u nadležnost Ministarstva ekonomskog razvoja (MER), budući da je to propisano kao dio Nacionalnog inovacionog sistema u skladu sa Zakonom o inovacionoj djelatnosti”, saopšteno je naknadno iz Vlade.

PREUZIMANJE PROGRAMA

Iz Vlade je ovaj veliki i ranije stidljivo najavljeni manevar, koji je prošao nezapažen u javnosti, objašnjen “imajući u vidu dugotrajnu izgradnju kapaciteta unutar ranijeg Ministarstva nauke, vezano za EU Okvirni program za istraživanje i inovacije”. I to nije sve.

Stimulisanje zaštite i razvoja pronalazaka je takođe prebačeno u nadležnost Ministarstva za ekonomski razvoj, “budući da su pronalazači definisani kao subjekti koji obavljaju inovacionu djelatnost u Zakonu o inovacionoj djelatnosti”.

Već tada je bilo jasno da dobar dio svoje ekonomske strategije, Milatović bazira na temeljima koji su postavljeni od nekadašnjeg Ministarstva nauke i ministarke Sanje Damjanović.

STRATEGIJA PAMETNE SPECIJALIZACIJE

S tim u vezi, ministar Milatović je kao svoj prvi potez u Novoj godini naveo formiranje Fonda za inovacije.

“Kada je u pitanju prvi kvartal (januar-mart) 2021. godine, radićemo na uspostavljanju Fonda za inovacije, kao važne institucije za primjenu Strategije pametne specijalizacije, preko kojeg će se finansirati projekti koji doprinose razvoju inovativnog preduzetništva”, rekao je Milatović medijima.

Ono što je u pomenutoj izjavi Milatović “zaboravio” da glasnije saopšti da je Fond za inovacije i prateća Strategija pametne specijalizacije djelo nekadašnjeg Ministarstva nauke uz pomoć stručnjaka Evropske unije.

Podsjetimo, Vlada Crne Gore, dok je premijer bio Duško Marković, usvojila je Strategiju pametne specijalizacije juna 2019. godine, upravo na na predlog Ministarstva nauke.

“Izradom Strategije pametne specijalizacije Crna Gora se priključila inicijativi Evropske unije kojom se potencira novi model ekonomskog razvoja na nacionalnom ili regionalnom nivou zasnovan na ciljanoj podršci naučnoistraživačkim i inovativnim aktivnostima”, saopštilo je tada Ministarstvo nauke.

Strategija pametne specijalizacije (S3) je, dakle, nacionalna ili regionalna inovaciona strategija koja utvrđuje prioritete razvoja, čiji je cilj izgradnja konkurentske prednosti kroz povezivanje sopstvenih snaga u istraživanju i inovacijama s potrebama privrede, odgovarajući na koherentan način na rastuće mogućnosti i razvoj tržišta, a čime se izbjegava preklapanje i fragmentacija politika.

FAUL MILATOVIĆA

Da je moć mladog ministra Milatovića, ipak ograničena u novoj vladi, svjedoči njegov faul zbog neradne nedjelje.

Naime, Milatović je najprije javno najavio da će predložiti ukidanje neradne nedjelje, da bi na sljedećoj sjednici Vlade naprasno odustao od toga pod pritiskom ostalih članova Vlade.

Preuzimanje planova i programa nekadašnje Vlade nikako se ne može posmatrati kao nedostatak nove vlasti. Naprotiv. Međutim, nova vlada je upala u zamku klasičnog politikantstva i licemjerstva, kada bivšu vlast optužuje za nedostatak vizije i “sprženu zemlju”, a otvoreno preuzima njene planove i programe.

Portal Analitika