Abiznis

Miješanje slane i slatke vode proizvodi struju

Izvor

"Morska voda sadrži dve vrste čestica - jone natrijuma i jone hlora. Jedni su pozitivni, a drugi negativni. Ako u rezervoar sa mješavinom slatke i slane vode potopimo dve membrane, od kojih jedna propušta pozitivne, a druga negativne jone, između njih će poteći struja," izjavio je šef istraživačkog tima, Jus Virman za "Glas Amerike". Virman, međutim, priznaje da membrane koje koristi njegov tim, još nisu dovoljno jeftine za masovnu proizvodnju."Sve moramo da optimalizujemo. Rastojanje između membrana mora da bude mikroskopski malo, kao i sami odstojnici, kako bi električni otpor bio što manji. S druge strane, voda mora da slobodno prolazi kroz membrane," objasnio je Virman. Istraživanje finansiraju holandska vlada, energetske i proizvodne firme. Cilj je pronalaženje jeftinih membrana i njihovo testiranje u realnim uslovima. Studije su pokazale da su za to najpogodnija ušća rijeka.

Profesor tehnologije bioreciklaže, na Univerzitetu Vageningen, Sis Buisman, nadgledao je istraživanje mogućnosti primjene plave energije. On smatra da bi od protoka jednog kubnog metra slatke vode u sekundi mogao da se dobije jedan megavat električne energije."Sa nizom kontejnera morske vode dugim kilometar i po, u kanalu Af sluit dajk, mogli bismo da sagradimo instalaciju od 200 megavata," rekao je profesor Buisman, prenosi smedia.rs.Ako troškovi izgradnje takvog postrojenja padnu, stručnjaci kažu da bi tehnologija plave energije mogla da zadovolji čak trećinu potreba za električnom energijom u Holandiji.

Norvežani otvorili elektranu na osmozu

 Norvežani su prošlog mjeseca zapanjili naučni svijet, kada su puštili u rad prvu osmotsku elektranu na svijetu, kod mesta Toffte, na morskoj obali, na jugu ove zemlje.Centrala, koju je postavila kompanija Sttatkraft, prozvodi električnu energiju koristeći energiju koja se takođe oslabađa mješanjem slane i slatke vode.Norveški stručnjaci iskoristili su poznatu fizikalnu pojavu osmozu – kada se slana i slatka voda nađu na različitim stranama neke propustljive prepreke tečnost se spontano kreće i premješta tamo gdje je koncentracija soli viša da bi se izravnala razlika.Uz pomoć polimernih membrana i djelovanjem pritiska, potom dolazi do obrnute pojave – reverzibilne osmoze prilikom koje kroz membranu prolazi čista voda, a so i druge nepotrebne materije se zadržavaju.

To kretanje proizvodi energiju koja se „hvata“ i koristi. Ova energije je obnovljiva, bez ikakvih emisija. Uz podršku EU, Norvežani rade na ovom projektu još od 90-ih godina i za sobom već imaju dosta iskustava sa manjim elektranama.Kompanija Statkraft spada među najveće evropske proizvodjače hidro i eolske (iz vjetra) energije. Elektrana u mjestu Tofte ima snagu od četiri kilovata što je dovoljno za zadovoljavanje potreba jednog domaćinstva, pod uslovom da se ne grije na struju.U ovoj kompaniji su uvjereni da će osmotska eneregija, koja bi mogla zadovoljiti minimalno 10 procenata potreba zemalja EU, postati konkurentna do 2015. 

Rijeka Bojana idealna za strujnu osmozu

 Crna Gora posjeduje pogon za desalinizaciju vode u Budvi, a stvaranje "plave energije" bi se, shodno ovoj ideji, moglo postići na ušću Bojane u Jadransko more, u neposrednoj blizini Ulcinja.Kompanija Statkraft, je crnogorskoj javnosti, poznata kao potencijalni kandidat za gradnju kaskadnih hidroelektrana na Morači.

                   (Priredio P.Z)

Portal Analitika