Svijet

Sud u Grčkoj

Migrantima 10 godina zatvora zbog požara u kampu Morija

Sud u Grčkoj je osudio danas na 10 godina četvoricu avganistanskih migranata zbog požara koji su uništili veliki izbjeglički kamp Moria na ostrvu Lezbos u septembru 2020. godine.

Ilustracija Foto: Foto: Beta/AP
Ilustracija
BetaIzvor

Sud na ostrvu Hios proglasio je četvoricu Avganistanaca krivim za namjerno izazivanje požara, rekli su advokati odbrane za Frans pres i najavili da će se žaliti na presudu.

Veliki prenatrpani kamp Moria, tada najvjeći izbjeglički kamp u Evropi, formiran je na vrhuncu migrantske krize i potpuno je izgorio u dva uzastopna požara 8. i 9. septebra 2020. a u požarima nije bilo žrtava.

Oko 13.000 migranata ostalo je bez krova nad glavom i lutalo je više dana na ostrvu Lezbos prije nego što je na brzinu otvoren privremeni kamp da ih zbrine.

Na odvojenom suđenju dvoje Avganistanaca, maloljetnika u vrijeme događaja, osuđeni su na pet godina zatvora u martu prošle godine u sudu na Lezbosu, koji ih je proglasio krivim za učestvovanje u paljenju kampa.

Medijima nije bilo dozvoljeno prisustvo na suđenju juče i danas zbog mjera vezanih za pandemiju korona virusa.

Advokati Avganistanaca rekli su da njihovi klijenti nijesu imali fer suđenje. Prema navodima advokata, trojica od četvorice optuženih imali su dokumenta koja su dokazivala da su bili mlađi od 18 godina u vrijeme hapšenja, ali da ih grčka država nije priznala kao maloljetnike.

Suština optužnice oslanja se na svjedočenje avganistanskog migranta koji je takođe živio u kampu Moria i koji je ukazao na šestoricu optuženih kao počinioce požara.

Taj ključni svjedok nije bio na suđenju u petak, a nije bio ni na prvom suđenju za dvojicu avganistanskih maloljetnika na Lezbosu u martu, jer nije mogao biti pronađen, navela je odbrana.

Optuženi su tvrdili da ih je taj svjedak uzeo za cilj zato što je, kao Paštun i sunita bio protiv njih jer su Hazari, šiitska manjina često proganjana u Avganistanu.

Drugi svjedoci optužbe bili su policajci, vatrogasci pozvani na mjesto požara, kao i članovi Evropske azilantske službe i nevladinih organizacija koji su radili u kampu.

U kampu Moria, prenatrpanom tri puta više nego što mu je kapacitet, često je izbijalo nasilje između rivalskih grupa. Kamp je takođe mjesecima bio u strogom lokdaunu zbog pandemije korona virusa.

Portal Analitika