Abiznis

O zaduženju

Medojević: Akteri tajne transakcije dijele proviziju

Ekstremno visoka kamatna stopa po kojoj se nova Vlada zadužila pokazatelj je bankrota javnih finansija i špekulativnog karaktera transakcije, saopštio je lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević.


Medojević: Akteri tajne transakcije dijele proviziju Foto: Skrinšot
rtcg/AnalitikaIzvor

On tvrdi da se Srbija zadužila po stopi 1,06%, a Hrvatska po stopi od 0,4 do 0,6%.

“U 2021. za naplatu pristiže 436,4 miliona. Što znači da se Vlada zadužila dodatnih 313,6 miliona eura za finansiranje deficita i jačanje likvidnosti budžeta što je 8,1 procenat BDP-a. Sama kamatna stopa od 2,95 procenta ukazuje na njen špekulativni karakter što je posljedica neodrživog budžetskog deficita i stanja u javnim finansijama zemlje. Činjenica da se Srbija zadužuje tri puta jeftinije od Crne Gore je jasan dokaz nivoa povjerenja u stabilnost javnih finansija Crne Gore”, naveo je Medojević.

Podsjetimo juče je iz Vlade saopšteno da se Crna Gora prodajom obveznica zadužila 750 miliona eura, po kamatnoj stopi 2,875 odsto.

Medojević kaže i da je nekoliko godina radio u poslovima oko privatizacije i tijesno sarađivao sa investicionim bankama.

“Mogu sasvim pouzdano da kažem da u tom svijetu , niko ne radi ništa besplatno. Sve se vrti oko provizija, a provizija na posao 750 miliona sa špekulativnom kamatom od skoro tri procenta može da ide od 0,5 do jedan odsto. Ovdje akteri ove tajne transakcije dijele kolač od 5 do 9 miliona eura, jer se provizija računa na ukupnu vrijednost transakcije što je u ovom slučaju između 850-890 miliona eura”, naveo je Medojević.

Pita i ko je podijelo proviziju, ali dodaje da to može da utvrdi samo jedna ozbiljna i profesionalna istraga.

“Lično sumnjam da je ovo sve rađeno kao privatni posao preko više povezanih fizičkih i pravnih lica koji su se znali od ranije i da je motiv bila zarada”, zaključio je Medojević.

Lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić pitao je novu Vladu koliko od 750 miliona eura ide na pokrivanje tekućeg i budućeg budžetskog deficita i za koliko je uvećano stanje javnog duga u odnosu na BDP, a koliko novca je namijenjeno za rolover, odnosno, zamjenom starih kredita novim kreditnim zaduženjima?


 

Kako je Srbija dobila gotovo tri puta manju kamatnu stopu? Kako je Srbija dobila gotovo tri puta manju kamatnu stopu? Kako je Srbija dobila gotovo tri puta manju kamatnu stopu? Kako je Srbija dobila gotovo tri puta manju kamatnu stopu?
0
Kako je Srbija dobila gotovo tri puta manju kamatnu stopu?
11.12.2020 10:43

 

Portal Analitika