Abiznis

Medenica: Umjesto kritika RAE efikasnije koristiti električnu energiju

Izvor



Direktor RAE, Novak Medenica, kazao je u intervjuu za list Elektroprivreda, da ni crnogorski, kao ni bilo koji drugi regulator ne može uticati na tržišnu cijenu električne energije javila je MINA-BUSINESS.

“Zato je, umjesto žalopojki i kritika na račun regulatora, zbog nažalost neminovnog rasta cijena električne energije, nužno odlučno sprovoditi mjere za njeno efikasno korišćenje. Čini mi se da akcenat treba da bude na što boljoj termičkoj izolaciji stambenih i poslovnih prostora i većem korišćenju energije sunca”, smatra Medenica.

Medenica je saopštio da je na putu Crne Gore ka Evropskoj uniji (EU), otvaranje i uključivanje na sva tržišta, a među njima i na elektroenergetsko, neminovnost.

“Bliži se moment kada nećemo imati nikakvo zakonsko pravo da utičemo na cijenu električne energije proizvedenu u Crnoj Gori. Kada crnogorski građanin bude imao pravo zaposlenja sa diplomom iz Crne Gore bilo gdje u Evropi, nećemo imati ni moralno pravo da sprečavamo bilo kojeg trgovca da kupi električnu energiju iz Crne Gore i proda je negdje van”, kazao je Medenica.

Ako je ta cijena niža od tržišne, to će, kako je objasnio Medenica, dovesti do ekstra profita za trgovca i gubitka za domaćeg proizvođača.

On je dodao da je regulator cijenu struje iz domaćih izvora utvrđivao na osnovu odobrenih troškova, kost /cost/ plus metodom, a cijena iz uvoza na osnovu cijena iz ugovora koje je EPCG sklapala nakon transparentne i u skladu sa zakonom sprovedene procedure nabavke električne energije iz inostranstva.

“Na oscilacije u kretanju cijena za finalne kupce u Crnoj Gori dominantno su uticali nabavna cijena električne energije iz uvoza, hidrologija u pojedinim godinama koja je direktno uticala na količine proizvedene energije u domaćim hidroelektranama, kao i odnos uvoza i izvoza”, naveo je Medenica.

To su, kako je saopštio, troškovi koje regulator ne smije ni povećati ni smanjiti, već ih eventualno može rasporediti u cilju izbjegavanja drastičnih kolebanja u cijenama.

“Na smanjenje krajnjih cijena su, u manjoj ali nikako beznačajnoj mjeri, uticali smanjenje procenta odobrenih gubitaka u distributivnoj mreži i nepriznavanje umanjenog stepena naplate potraživanja od kupaca”, precizirao je Medenica.

Početkom naredne godine, tačnije od 1. januara, prestaje obaveza Javnog snabdjevača da po regulisanim tarifama, koje su značajno niže od tržišnih, snabdijeva direktne kupce, Kombinat aluminijuma, (KAP), Željeznicu, Željezaru.

Medenica je kazao da RAE na cijenu električne energije za direktne potrošače od 1. januara naredne godine nema nikakav uticaj.

“Pretpostavljam da će ući u pregovore sa EPCG i koristeći komparativne prednosti u odnosu na potrošače van Crne Gore ugovoriti cijenu koja će biti niža od one koje bi dobili iz inostranstva. Na najvećem iskušenju će se naći KAP u čijem tehnološkom procesu najveći trošak čini trošak električne energije”, smatra Medenica.

Od juna 2007. godine, kada je RAE počela sa regulacijom cijena i tarifa u elektroenergetskom sektoru, do 1. avgusta ove godine, regulatorno dozvoljeni prihod i cijene su odobravane na jednogodišnji period.

Medenica je kazao da višegodišnji regulatorni period sada ima značajne prednosti, jer i davaoci i korisnici usluga znaju šta da očekuju u budućnosti i shodno tome prilagode ponašanje i djelovanje.

“Novo u metodologijama je i to da potencijalni investitori znaju sa kojim parametrima mogu računati u budućnosti, što predstavlja jedan od značajnih podsticaja za ulagače. U dosadašnjoj praksi primjene višegodišnjeg regulatornog
perioda kod regulatora sa dužim iskustvom od našeg nedostaci su, u odnosu na prednosti zanemarljivi”, zaključio je Medenica.

Portal Analitika