Abiznis

Maslinari sa Miloševićem

Izvor

Tema sastanka bila je sagledavanje statusa maslinarstva u Crnoj Gori, problemi i izazovi sa kojima se proizvođači i prerađivači masline suočavaju, kao i načina unapređenja saradnje Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja sa njima.

Nakon sagledavanja ključnih izazova u toj oblasti, zaključeno je da se akcenat daljih aktivnosti mora staviti na jačanje saradnje sa opštinama, u cilju ukrupnjavanja posjeda sa zasadima maslina.

Takođe treba raditi na jačanju pogona za preradu masline, brendiranju maslinovog ulja, povećanom i kvalitetnijem uključivanju naučnih institucija i savjetodavne službe u saradnju sa maslinarima. Ministar je informisan i o značaju rekonstrukcije puteva kroz maslinjake, i obećao da će u saradnji sa organima lokalnih samouprava pristupiti rješavanju tog pitanja.

Glavni cilj svih aktivnosti u sektoru maslinarstva treba da bude povećanje zasada masline, povećanje proizvodnje kvalitetnog maslinovog ulja, posebno ekstra virdžin,  čiji su kvalitet i količina sve veći iz godine u godinu. Ministar je predložio da se intenziviraju aktivnosti vezane za osnivanje nacionalne referentne laboratorije za kontrolu kvaliteta maslinovog ulja u Baru, te za usvajanje novog Zakona o maslinarstvu tokom ove godine i povećanju podrške investicijama u preradu i povećanje kvaliteta maslinovog ulja sredstvima agrobudžeta, kao i i novim kreditnim linijama ministarstva poljoprivrede.

Konstatovano je da treba raditi i na intenziviranju saradnje sa NVO i strukovnim organizacijama maslinara, u smislu zajedničkog definisanja kvalitetnih projekata u toj oblasti, kao i njihovog zajedničkog monitoringa. U tom smislu, istaknuti su značaj maslina kao kulture i njen neuporediv značaj u očuvanju  krajolika i tradicionalnih kulturnih vrijednosti, kao i ekološki benefiti njenog gajenja.

 

 

 

 

 

Portal Analitika