Sudeći po predizbornim obećanjima najjače partije pobjedničke koalicije, može se očekivati da Srpska pravoslavna crkva napiše novi zakon o slobodi vjeroispovijesti i da ga koaliciona većina usvoji bez rasprave – kazao je za Pobjedu advokat Nikola Martinović, član ekspertskog tima Vlade koji je vodio pregovore sa timom SPC o izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica.
Pregovori timova Vlade i SPC su propali, iako je Vlada napravila brojne ustupke i ponudila izmjene Zakona usklađene sa očekivanjima ove crkve.
OBEĆANJA
Nakon izbora 30. avgusta, na kojima je opozicija odnijela većinu, predvođena prosrpskom koalicijom Demokratski front, za koju je agitovala i SPC, a njen poglavar u Crnoj Gori Amfilohije rano ujutro izašao na biralište i, pred medijima, pokazao glasački listić sa zaokruženim brojem ove koalicije, izvjesno je da će Zakon biti ili ukinut ili temeljno izmijenjen.
- To su obećali i narodu na litijama i glasačima i Amfilohiju. Ne vjerujem da će iznevjereti predizborna obećanja – kaže Martinović.
U toku su pregovori buduće parlamentarne većine o mandataru i sastavu nove vlade, a iako je u početku najavljena takozvana ekspertska vlada, sve je izvjesnije da su pregovarači daleko od nje.
Nosilac liste koalicije Demokratski front, univerzitetski profesor Zdravko Krivokapić je čovjek SPC, koji uživa bezrezervno povjerenje Amfilohija i klira ove vjerske zajednice i kojeg su inaugurisali za predvodnika ove političke organizacije, izjavio je u srijedu, u intervjuu jednom ruskom mediju, novi koalicioni sporazum buduće skupštinske većine i najavio da će u njemu na prvom mjestu biti ukidanje „takozvanog Zakona o slobodi vjeroispovijesti“. Krivokapić nezvanično slovi i za novog premijera.
- Sudeći po sasvim nespornoj i u domaćoj i stranoj jaVnosti saopštenoj činjenici da je ove izbore dobila SPC i Amfilohije, prirodno je da on odredi i mandatara nove vlade. Trenutna situacija je takva da je predsjednik sekularne Crne Gore tu samo da formalno preda mandat licu koje je još u toku izbora odredio Amfilohije – ističe Martinović.
On poručuje da bi bilo pošteno da se politički dobitnici izbora zahvale Amfilohiju „kao suštinskom pobjedniku izbora, tako što će mu dati najmanje Ministarstvo kulture, i to kao expertu za stvaranje starijih i ljepših srpskih legendi, freskopisa, crkava i manastira na ostacima crnogorskih svetinja“.
- Trenutno diplomatsko maskiranje je plod pritiska evropskih ambasada, koji će prirodno popustiti kad se neki članovi koalicije naslade osvete Đukanoviću, koja će ih brzo progutati. Biće žrtve sopstvene osvete, a Crna Gora poklon velikosrpskom projektu – kategoričan je Martinović.
ŽELJE
Najjača opoziciona snaga u našoj zemlji, prosrpska i proruska koalicija DF, konstituisaće novu vlast u Crnoj Gori uz podršku partije Demokrata i građanske koalicije koju je predvodila partija Ura, na čijem je čelu nekada građanski aktivista Dritan Abazović, a iza koje stoje čelnici medijskog koncerna Vijesti, koji već duže vrijeme propagira Srpsku pravoslavnu crkvu i zastupa njene interese u našoj zemlji.
- Vjerujem u iskrene želje manjeg dijela pobjedničke koalicije da mijenjaju svoje velike partnere, ali se ne mogu oteti utisku da te želje liče na životopis mlade ljubavnice, koja živi vjerujući da će njen ocvali lukavi ljubavnik ostaviti ženu, djecu, unučad, imetak i položaj da bi romantično s njom živio na pustom ostrvu. Izreka kaže - da umiješ ka što smiješ svi bi te podržali – zaključio je Martinović.
U prvom sporazumu novih koalicionih partnera koji će konstituisati buduću vladu, potpisanom prije nekoliko dana, nije pomenut Zakon o slobodi vjeroispovijesti, ali je ubrzo reagovala SPC čiji je sveštenik Gojko Perović podsjetio Krivokapića i DF da je „krajnji interes da Skupština Crne Gore u novom sazivu izglasa kvalitetan Zakon o slobodi vjeroispovijesti“.
Onda se oglasio i episkop Joanikije uz poruku da od nove vlasti očekuju da Zakon povuče. Istakao je i da SPC ima tim svojih pravnika koji bi mogli da predlože nacrt tog zakona.
Zakon o slobodi vjeroispovijesti usvojen je krajem decembra prošle godine od kada je SPC organizovala takozvane protestne molebane i litije u skoro svim crnogorskim gradovima pokušavajući da prisili vlast da ga povuče.