Društvo

Marković: Susreti sa mrkim medvjedom sve češći, biber sprej može spasiti život

Sve učestaliji susreti ljudi i mrkih medvjeda širom Crne Gore i regiona izazivaju zabrinutost, posebno u ruralnim i planinskim krajevima. Iako je mrki medvjed strogo zaštićena vrsta i najveća zvijer u Evropi, posljednjih godina zabilježeni su brojni slučajevi napada na stoku, pčelinjake, ali i na ljude.

Ilustracija Foto: Pixabay
Ilustracija
Portal ETVIzvor

Uzroci ovakvog ponašanja medvjeda su višestruki – od klimatskih promjena do narušavanja prirodnog staništa i smanjenog izvora hrane. Dok poljoprivrednici i pčelari trpe ogromne materijalne gubitke, nadležni apeluju na oprez i pridržavanje mjera zaštite.

„Mrki medvjed je najkrupnija zvijer u Evropi i u 80 odsto slučajeva hrani se biljem. Ali, zbog raznih faktora ta činjenica se mijenja pa su sve češći napadi na ljude i domaće životinje“, saopštio je predsjednik Lovačkog saveza Crne Gore Nikola Marković za Televiziju E.

Marković navodi da je u poslednjih nekoliko godina zabilježeno desetak napada na ljude, od kojih su neki imali tragičan ishod.

„Imali smo strašan slučaj da je usljed napada medvjeda, ničim izazvanog, čovjek ostao trajni invalid, a sam pukim slučajem je ostao u životu. Imali smo i smrtne slučajeve u Nikšiću i Beranama“, rekao je Marković.

Dodatnu zabrinutost izaziva činjenica da medvjedi sve češće napadaju krupnu stoku, ali da se ne hrane lešinama.

„On ih ubija, ali se ne hrani sa lešinom. Obzirom da su im košnice za pčele poslastica, napravili su pakao pčelarima“, ističe Marković.

Situaciju dodatno komplikuje spora reakcija nadležnih službi, dok poljoprivrednici ostaju bez pomoći u sanaciji štete. Ekološki aktivisti poručuju da je neophodno pristupiti problemu ozbiljnije, na terenu.

„Taj problem se ne rješava iz kancelarije, već direktno, razgovara se sa domaćinstvima. Treba objasniti tom domaćinu da je dobro što se on bavi poljoprivredom i ima stoku, a da ministarstvo treba da mu pomogne u obezbjeđivanju dodatne pomoći i bilo kakvih subvencija. Ali, isto tako Ministarstvo treba da objasni i kako da se čuva od medvjeda i koju zaštitu treba da napravi, da bi imao pravo na veću nadoknadu ukoliko mu medvjed napravi štetu“, kazao je ekološki aktivista Vuk Iković.

S obzirom na to da je medvjed u Crnoj Gori zaštićena vrsta, njegovo uklanjanje iz prirode moguće je isključivo po strogim protokolima i u izuzetnim slučajevima.

„Može interventni tim da donese odluku da se takav primjerak odstrani putem odstrijela ili uspavljivanja. To se kod nas ne može raditi bez sprovođenja kompletnog protokola koji zakon nalaže“, objašnjava Marković.

Upravo zbog samoinicijativnog odstrijela medvjeda koji je u selu Banjani kod Nikšića pričinio veću materijalnu štetu, nedavno su uhapšena četiri lovca iz Nikšića.

Potrebno je, poručuju stručnjaci, pronaći balansirano rješenje koje će istovremeno zaštititi i ljude i životinje.

„U savremenim parkovima koji jako vode brigu o turistima i planinarima, upozoravaju da nose biber sprej, koji je izuzetna zaštita. Medvjed ima razvijeno čulo mirisa gotovo 80 puta više od čovjeka. Njegovom čulu mirisa taj miris iz biber spreja užasno smeta i on vam može spasiti život ukoliko se sretnete sa agresivnom jedinkom“, upozorava Marković.

Nacionalni parkovi Crne Gore takođe su upozorili posjetioce Lovćena, Durmitora, Prokletija i Biogradske gore na moguću pojavu medvjeda, savjetujući da se u slučaju susreta treba odmah i mirno udaljiti – bez naglih pokreta i pokušaja fotografisanja.

Portal Analitika