Abiznis

Marković: Đukanović se nije uplitao u rad Tužilaštva

Izvor

»Valjda svi imaju pravo da saopštavaju lične i političke stavove, koji se ni u kom slučaju ne mogu tumačiti kao neka vrsta pritiska na pravosudne organe. U suprotnom bi se i izjave drugih političkih lidera mogle smatrati vrstom uplitanja u rad Tužilaštva«, rekao je Marković u Skupštini odgovarajući na poslanička pitanja.

On je dodao da, otkako je preuzeo funkciju ministra pravde, nije dobio ni jedan poziv od Đukanovića vezano za bilo koji slučaj ili nadležni organ.

»Đukanović nije poslao nikakakvu poruku Tužilaštvu, već je saopštio sud u odnosu na očekivane dokaze koji će doći sa američke strane«, kazao je Marković.

Đukanović je nedavno, gostujući u emisiji Televizije Crne Gore, kazao da »gori od nestrpljenja« da Američka komisija za hartije od vrijednosti (SEC) pošalje informacije koje je crnogorsko Tužilaštvo tražilo u vezi sa slučajem Telekom povodom navodnog podmićivanja državnih funkcionera u Crnoj Gori i Makedoniji.

Dojče /Deutsche/ Telekom i njegova mađarska podružnica Mađar /Magyar/ su krajem prošle godine pristali da plate kaznu od oko 95 miliona USD u okviru nagodbe o sudskoj tužbi u kojoj se tvrdilo da su bivši rukovodioci te dvije kompanije potkupili funkcionere u Crnoj Gori i Makedoniji.

Mađar Telekom je, kako se navodi u nagodbi, podmitio najmanje dvojicu Vladinih zvaničnika uključenih u prodaju Telekoma Crne Gore.

Marković je saopštio i da je, prema posljednjim informacijama, Tužilaštvo Sjedinjenih Američkih Država (SAD) tražilo od crnogorskog da »upodobi« zahtjev za dobijanje informacija u vezi sa aferom Telekom u skladu sa pravilima i procedurama u međunarodnoj pravnoj pomoći.

»Tužilaštvo očekuje odgovor iz SAD-a«, kazao je Marković.

On je dodao i da status dokumenata i informacija koji se nađu pred pravosudnim organima Crne Gore zavisi od načina na koji su pribavljeni, odnosno da se oni mogu koristiti ukoliko su dostavljeni u skladu sa Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i relevantnim međunarodnim ugovorima.

Marković je objasnio i da se zamolnicom domaćeg pravosudnog organa, u skladu sa zakonima, može od pravosudnih organa druge države tražiti dostavljanje podataka potrebnih za određeni postupaka.

On je naveo da je Ministarstvo pravde centralni organ komunikacije, kojem se dostavlja zamolnica domaćeg pravosudnog organa. Ministarstvo zatim zamolnicu dostavlja centralnim organima komunikacije zamoljene države ili eventualno diplomatskim putem.

Marković je podsjetio i da je SEC posumnjao ili konstatovao da postoji korupcija kada su u pitanju neke države na Balkanu, odnosno kompanije kao što su Dojče i Mađar Telekom i kazao da pojedinačnih optužnica nema.

»Ne treba da prejudiciramo stvari, već da vidimo šta će Tužilaštvo dobiti i kako će se prema tome odrediti, odnosno kakva će biti snaga dostavljenih dokaza«, zaključio je Marković.

Portal Analitika