Društvo

MANS: Problem je u Vladi koja dozvoljava da investitor krši ugovore

Izvor

Zbog toga MANS traži da odgovaraju predstavnici ove kompanije, ali i ministri Vlade Crne Gore koji su omogućili takvo ponašanje.

MANS očekuje da će tužilac po hitnom postupku istražiti sve ono što se dešavalo oko Svetog Stefana, te da li osim onih u Ugovoru, postoje još neke relacije između Amana, Restisa i visokih crnogorskih zvaničnika i sa njima povezanih lica.

"Glavnim ugovorom o zakupu koji je sa Amanom sklopljen početkom 2007. godine rok za završetak radova na hotelima je bio 30 jun 2008. godine. Ovaj rok, kao što znamo nije ispoštovan, kao ni mnogi drugi koje su najavljivali bivši ministar turizma Predrag Nenezić i aktuelni ministar Predrag Sekulić. Sredinom 2009. godine ugovor o zakupu je preuzela Restis grupa, a rok za otvaranje hotela pomjeren za ljeto 2010. godine“, navodi MANS.

U MANS-u ističu da je Nenezić tvrdio da će ukoliko hotel tada ne bude otvoren, Vlada raskinuti ugovor sa zakupcem. To se nije desilo jer je Restis samo formalno otvorio hotel u julu 2010. godine, da bi ga odmah nakon toga ponovo zatvorio radi nastavka radova, i to bez ikakvih sankcija zbog kršenja dogovora.

"Posljednjim aneksom na glavni ugovor koji je potpisan sa Restis grupom, rok za otvaranje je pomjeren za 15. jun 2011. godine, što se nije ispoštovalo, ponovo bez ikakvih sankcija po Restis. Što se tiče nelegalne gradnje, Inspekcija zaštite prostora je 10. maja 2010. godine donijela rješenje o rušenju nelegalno sagrađenih objekata koje nikada nije izvršeno jer je u budvanskom parlamentu omogućena legalizacija tako što su zgrade proglašenje za privremene objekte“, navodi MANS.

Prema njihovoj ocjeni bilo koji pojedinac iz Restis grupe nikada nije odgovarao zbog krivičnog djela nelegalne gradnje, što je privilegija koju vjerovatno ne bi imali u bilo kojoj zemlji u kojoj su do sada poslovali.

"Takođe, dug za zakup koji postoji prema Budvanskoj rivijeri je definitivno kršenje odredbi ugovora, bez obzira na to kako ga interpretiraju u Restis grupi i kakvim obrazloženjima pokušavaju da se oslobode toga. Dugovanja koja Budvanska rivijera ima prema Restisu nisu dio ugovora o zakupu, niti je poznato kako su nastala , osim ukoliko ne postoji neki aneks Ugovora sa kojim javnost nije upoznata, sa čim tužilac takođe trebao da se pozabavi“, tvrdi MANS.

U MANS-u smatraju da je problem crkve koji se navodi kao problem manipulacija jer se on pojavio tek nakon isteka rokova koji su bili postavljeni i Amanu i Restisu za otvaranje hotela, te u tom smislu bilo kakav spor oko tog objekta ne može biti izgovor za činjenicu da je Sveti Stefan već petu godinu zatvoren.

"Konačno, Restis grupa i ne predstavlja najveći problem u priči oko ovog hotela, jer Restisa, Miraxa i ostalih investitora te vrste imamo napretek. Problem je u Vladi Crne Gore koja je dozvolila da investitor krši ugovore, ne plaća zakup i nelegalno gradi. Problem je u ministrima koji nijesu radili svoj posao i nisu adekvatno štitili javni interes, nijesu raskinuli ugovor sa lošim investitorom već godinama tolerisali kršenje zakona i propisa ove države“, ističu u MANS-u.

Zbog toga je MANS i podnio krivične prijave protiv ministara Nenezića, Sekulića i Branimira Gvozdenovića jer upravo ti ljudi imaju odgovor na pitanje zašto Aman i Restis nisu poštovali ugovor i zakone ove države i kako im je omogućeno da budu oslobođeni bilo kakve odgovornosti za kršenje zakona.

Portal Analitika