Društvo

MANS će dostaviti dokumenta o prijavi imovine pojedinih tužilaca

Izvor

Iz MANS-a su ocijenili da neažurnost u radu crnogorskih tužilaca, pored posljedica po vladavinu zakona, prouzrokuje i značajne štete po državni budžet, na osnovu dugogodišnjih postupaka koji za rezultat imaju ili zastaru ili odustajanje od krivičnog gonjenja.
Navodi se da se dodatna dokumentacija koju će MANS ove sedmice dostaviti Specijalnom državnom tužiocu odnosi na netačno prijavljenju imovinu tužilaca- Hajrana Kalača iz rožajskog osnovnog tužilaštva, Gorice Golubović iz beranskog tužilaštva, zamjenika Specijalnog tužioca Milisava Veličković i Nade Bugarin iz Višeg tužilaštva u Bijelom Polju.
“U okviru istraživanja koje je sproveo MANS potkrala se tehnička greška u vezi sa imovinom supruga tužiteljke Sanje Jovićević, te se ovom prilikom porodici Jovićević izvinjavamo zbog mogućih neprijatnosti”, kaže se u saopštenju.
Iz MANS-a su naveli da su početkom mjeseca Tužilačkom savjetu podnijeli prijave protiv zamjenika Specijalnog državnog tužioca, Dražena Burića i Milosava Veličkovića, kao i protiv zamjenika Osnovnog državnog tužioca u Plavu Drite Rugovac zbog, kako su kazali, osnovane sumnje da su tužilačku funkciju obavljali neodgovorno, nestručno i nesavjesno.
Navodi se da je Burić nakon 34 mjeseca sudskog postuka odustao od krivičnog gonjenja uz obrazloženje da nema dokaza da je optuženi izvršio krivično djelo, odnosno da se na kraju suđenja raspolagalo istim dokazima kao i na početku.
“Ovo implicira da je tužilac već tada mogao odustati od krivičnog gonjenja što se ipak nije desilo, već su tokom 34 mjeseca sudskog postupka nastali značajni troškovi po osnovu angažovanja pravosuđa”, kaže se u saopštenju.
Iz MANS-a su kazali da je slična situacija bila i sa prijavljenim tužiocem Veličkovićem, koji je nakon 21 mjeseca od podizanja optužnice u jednom slučaju, odustao od daljeg krivičnog gonjenja, pri čemu se, kako navode, u presudi ne navodi bilo kakav razlog za takvu odluku.


Portal Analitika