Društvo

MA: Pravno nasilje i kršenje zakona

Izvor

Predsjednik Odbora direktora MA Zoran Đurišić rekao je da su u toj kompaniji „ostali zatečeni“ dopisom Aerodroma Crne Gore. „Koji tumačimo kao akt pravnog nasilja, kako nad nacionalnim avio prevoznikom, tako i nad našim putnicima, kao kršenje odredbi Zakona o zaštiti potrošača“, naveo je Đurišić u saopštenju dostavljanom agenciji MINA-Business. On je kazao da poslovni rezultati Aerodroma Crne Gore uveliko zavise od poslovanja MA, budući da nacionalni avio prevoznik učestvuje u saobraćaju na oba crnogorska aerodroma sa udjelom od gotovo 55 odsto.

Prema riječima Đurišića, pozicija Aerodroma Crne Gore je monopolistička. „Polazeći sa ove pozicije, MA se nameće model plaćanja kojim se ne razlikuju kompanije koje prevoze 300 hiljada putnika od onih koje prevoze hiljadu. Takva praksa nije zastupljena nigdje u svijetu“, ocijenio je on. Đurišić je dodao da je, u namjeri da se prevaziđu „evidentna neslaganja u dijelu visine putničke takse“, MA preduzeću Aerodromi ponudio predlog koji ima za cilj da se putem bonusa stimulišu kompanije koje imaju veće učešće u realizaciji saobraćaja. Taj model, kako je objasnio, podrazumijeva princip veći broj putnika - veći popust na pružene usluge. “Što bi bio način da se izvrši kompenzacija za veoma visoke troškove koji su danas prisutni u avio-industriji”, smatra Đurišić.

Tako bi se, kako je kazao, istovremeno stvorili uslovi za prevazilaženje ogromnih problema u pripremi i izvršenju saobraćaja, kao i mogućnost za kvalitetnije planiranje i realizaciju finansijskih obaveza. Đurišić je naveo da je ponuđeni model praksa koja je već definisana u svijetu, na relaciji nacionalni prevoznik - domicilni aerodrom. On je podsjetio da je i Ekpertski tim, u kojem su bili nezavisni stručnjaci iz oblasti ekonomije i vazduhoplovstva, taksu odmjerio u iznosu od 7,5 EUR po odlazećem putniku. “A što je MA, po dogovoru sa Vladom, i poštovao, odnosno plaćao”. “Javnom preduzeću Aerodromi Crne Gore, i pored preporuke Vlade, nije bila prihvatljiva ova visina putničke takse, kao ni naš predlog da se angažuje međunarodna arbitraža, a sve u cilju prevazilaženja nastalog problema između ova dva pravna subjekta”, dodao je Đurišić.

Očigledno je, smatra on, da se problem mora rješavati posredstvom Vlade, kao osnivača oba pravna subjekta, koja će “objektivizirati nastalu situaciju i neće dozvoliti da pojedinci, svojim neadekvatnim postupanjem, narušavaju poslovanje i redovno funcionisanje nacionalnog avio prevoznika”. “Kako je ovaj, ishitren i nepotreban potez direktora Aerodroma Crne Gore, nanio ogromnu štetu sa nesagledivim posledicama na kompletan sistem MA, očekujemo da će Vlada u najskorije vrijeme zauzeti nedvosmislen i konačan stav po predmetnom pitanju”, naveo je Đurišić. On je dodao da putnici MA ipak ne treba da brinu, s obzirom da će im nacionalni avioprevoznik obezbijediti adekvatan tretman i komfor.

Portal Analitika