Abiznis

Lukšić:Blizu rješenje za KAP

Izvor



»Vjerujem da smo blizu rješenja problema u KAP-u, koji se mora uklopiti u energetski bilans, odnosno svesti proizvodnju u te okvire«, rekao je Lukšić na sjednici Upravnog odbora Unije poslodavaca (UPCG) javila je MINA-BUSINESS.

On je dodao i da su prerađivački kapaciteti jedini put za oporavak KAP-a, kao i da određene ponude u vezi sa fabrikom imaju ozbiljan karakter, zbog čega se u Vladi nadaju brzoj realizaciji.

Lukšić je kazao da je bez podsticanja domaćih i privlačenja stranih investicija nemoguć ekonomski napredak, kao i da ne vjeruje u efikasnost državnog, već samo privatnog preduzetništva.

»Rješenje nije u subvencioniranju, već u produktivnosti«, poručio je Lukšić.

On smatra da je za obezbjeđivanje održive ekonomije, između ostalog, neophodno fiskalno prilagođavanje, odnosno smanjenje državne potrošnje, sprovođenje strukturnih reformi, unaprijeđenje poslovnog ambijenta i dosljedna primjena stručnih znanja.

»Moramo pronaći način za povećanje proizvodnje, poboljšanje konkurentnosti, ali i smanjenje sive ekonomije«, naveo je Lukšić i dodao da sektori turizma i energetike imaju ogromne potencijale i šanse.

On je podsjetio da u Crnoj Gori, u periodu globalne ekonomske krize, nije došlo do povećanja poreskih stopa, dok su socijalna davanja i penzije porasle, a zarade ostale relativno stabilne.

Lukšić je kazao da zabrinjava pad kreditnih aranžmana sa privredom, ali i da se uz podsticanje domaćih i privlačenje stranih investicije u narednom periodu može očekivati oporavak privrede.

Predsjednik UPCG, Predrag Mitović, poručio je da su poslodavci u Crnoj Gori spremni da, pod određenim uslovima, otvore novih deset hiljada radnih mjesta, kako bi se ekonomski sistem pokrenuo u pozitivnom smjeru.

On je ocijenio i da bi eventualna nova zaduživanja bila nepodnošljiva za poslodavce, dok bi Vlada trebalo da odustane od postojeće politike subvencioniranja loših i neprofitabilnih preduzeća.

Mitrović je upozorio i na sporu, neefikasnu i djelimično korumpiranu administraciju, sivu ekonomiju koja ugrožava opstanak poslodavaca, ali i na neophodnost što hitnijeg uspostavljanja platnog prometa sa Srbijom.

»Neophodno nam je i potpuno odustajanje od neoliberalnog ekonomskog koncepta, koji se i u svijetu pokazao kao neodrživ. Treba da se ugledamo na takozvani azijski model, koji je doprinio da globalna kriza skoro i ne utiče na države poput Kine, Indije i Rusije«, saopštio je Mitrović.

Vlasnik nikšićkog Neksana, Miodrag Davidović, međutim, tvrdi da bi država trebalo da se zaduži za dodatnih 200, 300 ili 500 miliona EUR, ali tako što bi taj novac uložila u sektore i preduzeća koji će joj vratiti 600 miliona EUR.

»Moje ideje su često nerazumljive. Da mogu, odmah bi kupio KAP i nikšićke Rudnike boksita, jer sam siguran u njihov opstanak. Problem je što crnogorsku privredu i velike kompanije vode nesposobni ljudi«, poručio je Davidović.

On je naveo da ga je preuzimanje nikšićke Željezare, u periodu od uvođenja stečaja do pronalaženja novog strateškog partnera, dosta koštalo, ali je zadovoljan jer se na taj način pokazalo da domaće kompanije mogu da funkcionišu.

»Obeshrabrila me situacija sa Boksitima, za koje smo takođe dali ponudu za preuzimanje. Za mene je sreća što do toga nije došlo, ali ukoliko propadnu velike firme, onda neće biti ni nas«, rekao je Davidović.

On tvrdi i da je znao da će tender za Duvanski kombinat Podgorica (DKP) propasti, jer je pravljen tako da propadne.

»Svjesno idemo u projekte koji ne mogu uspjeti. Treba imati povjerenja u ljude koji bi uložili novac u neke projekte«, poručio je Davidović.

Predsjednik Odbora za građevinarstvo UPCG, Miodrag Vučetić, tražio je da se hitno preispita rad Komisije za javne nabavke, s obzirom na činjenicu da od deset tendera, zbog veoma bizarnih razloga, propadne osam.

Potpredsjednik UPCG, Željko Vidaković, upozorio je da poljoprivreda u Crnoj Gori ne može da se razvija ukoliko poljoprivrednici uzimaju kredite čija kamatna stopa iznosi šest, sedam ili osam odsto.

»Poljoprivrednici nemaju subvencije za gorivo, tako da se plaća ista cijena za automobile i za traktore, odnosno za navodnjavanje njiva i klima uređaje«, saopštio je Vidaković.

Na sjednici je ocijenjeno i da strani proizvodi u crnoj Gori imaju bolju poziciju od domaćih, kao da postoje monopoli u njihovoj distribuciji, ali i maloprodaji. Članovi Upravnog odbora smatraju i da bi Crna Gora, koja je uvozno zavisna kada je riječ o električnoj energiji, trebalo da ulaže u sektor energetike i izvozi struju.

Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Tarzan Milošević, je saopštio da agrobudžet Crne Gore ne predstavlja samo opredijeljenih 15 do 20 miliona EUR, već i brojne subvencije i bespovratnu podršku poljoprivrednicima.

On je kazao i da se, osim o proizvođačima, mora voditi računa i o kupcima proizvoda koji se plasiraju na crnogorsko tržište i dodao da su tendersku dokumentaciju za DKP do sada otkupile dvije firme.

Portal Analitika