Lukšić je, na sastanku ministara ekonomije i finansija zemalja jugoistočne Evrope u Istanbulu, ocijenio da aranžman sa MMF-om "ni u jednom momentu nije nužda za Crnu Goru", ali da bi, ukoliko se vlada odluči za njega, "mogao predstavljati dobar signal investitorima da se radi o ozbiljnoj državi koja se ne boji rigoroznih politika MMF-a, već državi koja sigurno pregovara", prenijela je TVCG.
Crnogorski ministar finansija je mišljenja da je u nedostatku novca jedan od "nus proizvoda krize globalno nametanje aranžmana sa MMF-om, kao spasonosnim rješenjem".
"Meni se čini da je upravo MMF bila adresa mnogima, da svoje greške iz pretkriznog perioda opravdaju aranžmanom", dodao je on.
Lukšić je dodao da je kriza bila dobar indikator i pokazala je koliko su zemlje sposobne da se brzo prilagode novim ekonomskim uslovima i donesu rješenja koja će obezbjediti oporavak ekonomija.
„Ono što je cjelokupna svjetska, stručna i politička javnost prepoznala kao najvažniji aspekt prevazilaženja krize bilo je poboljšanje likvidnosti u svim strukturama ekonomije. To je gotovo bila jedinstvena mjera svih ekonomskih politika, samo je bilo pitanje da li je zemlja sposobna da sama obezbijedi likvidnost, pozajmicama od međunarodnih finansijskih institucija ili MMF-a, koji je tokom krize doživio renesansu", samtra Lukšić.
On smatra da je sada, kada se većina zemalja kreće ili se našla u blagom oporavku, dobra prilika da se rezimira urađeno i da se buduće politike usmjere na novi ciklus oporavka u ekonomijama.
„Ono što je, možda, bio najveći izazov za Crnu Goru, a vjerujem i za politike drugih zemalja uraditi bolna, ali neophodna fiskalna prilagođavanja i vodititi politiku koja ne odstupa od dugoročnih ekonomskih ciljeva države, zadržati konkurentnost i atraktivnost ekonomije, nastaviti sa mjerama na poboljšanju ambijenta za poslovanja, kako bi priliv novog kapitala u godinama nakon krize, u prvom investicionom talasu, zahvatio ekonomiju", rekao je Lukšić.