Abramović je Lukšiću iznijela detalje projekat transformacije fabričkog kompleksa Obod u međunarodni multidisciplinarni kulturni centar, koji bi bio sastavljen od objekata za stvaranje i prezentaciju različitih vrsta umjetnosti – filma, pozorišta, plesa, opere, video i muzičke produkcije.
Prema riječima renomirane umjetnice, projekat bi mogao da privuče i brojne investitore, svjetski priznate umjetnike, a on bi svojim imenom i kontaktima doprinijela međunarodnoj afrimaciji MACCOC.
- Mislim da je došlo vrijeme da nakon prestanka proizvodnje u Obodu, zajedno odmrznemo Cetinje i spremna sam da dam svoj doprinos. Želim da u Crnoj Gori zažive dobre ideje i da Cetinje postane savremeni centar umjetnosti – istakla je umjetnica.
Cilj projekta je da se ostvari saradnja sa Prijestonicom, lokalnom zajednicom, Univerzitetom Crne Gore, kao i sa fakultetima i univerzitetima širom svijeta na projektima od zajedničkog interesa, koji bi, preplitanjem kulture i ekonomije, doprinijeli razvoju Prijestonice, a samim tim i Crne Gore.
Predsjednik Lukšić izrazio je zadovoljstvo zbog susreta sa jednom od najcjenjenih umjetnica današnjice, ističući da vjeruje da ovaj projekat može doprinijeti rehabilitaciji Cetinja, koja je započeta kroz Vladin program "Cetinje - grad kulture 2010-2013".
- Vjerujem da kroz rehabilitaciju Cetinja, kulturnu i razvojnu, koju započinjemo ovim, ali i drugim projektima, unosimo novu energiju, koja će se hraniti bogatom prošloću Cetinja i doprinijeti razvoju Prijestonice, onako kako ona to zaslužuje – istakao je predsjednik i dodao da će Vlada veoma brzo stvoriti sve potrebne uslove da otpočnu pripreme i realizacija projekta MACCOC.
Abramović je u razgovoru sa premijerom Lukšićem istakla da je njen doprinos realizaciji ovog projekta volonterski i zasnovan isključivo na njenoj želji da svojim imenom doprinese međunarodnoj afirmaciji i razvoju Crne Gore.
Umjetnica će se sjutra na Cetinju susresti sa ministrom kulture Branislavom Mićunovićem i tom prilikom razgovarati o ranijim inicijativama vezanim za kulturna dešavanja u Crnoj Gori.
Abramović, kojoj je 2. juna prošle godine u Generalnom konzulatu Crne Gore u Njujorku uručen crnogorski pasoš, početkom jula je boravila na Cetinju, gdje je imala više susreta sa Mićunovićem, rukovodstvom i kulturnim poslenicima iz Prijestonice i predstavila ideju o umjetničkom centru u nekadašnjim halama fabrike Obod, rekavši da taj kompleks ima „fantastičnu budućnost u savremenoj umjetnosti.“
Takođe, čuvena konceptualna umjetnica je sa ministrom razgovarala o obnovljanju Cetinjskog bijenala, koji je posljednji put održan 2004. Dogovoreno je da se ona nađe na čelu manifestacije čije bi naredno izdanje trebalo da bude održano 2013, u godini obilježavanja dva vijeka od rođenja Njegoša. Ali, kako ta ideja prethodno nije razmotrena i sa utemeljivačem Bijenala, princem Nikolom Petrovićem Njegošem, Abramović je ubrzo odustala od rukovođenja manifestacijom dok nesporazum sa princem Nikolom ne bude riješen.