Crna Gora u četvrtak je bila tema polemike između ruskog i američkog predstavnika na sjednici OEBS-a. Nakon što je ambasadorka Crne Gore pri OEBS-u Maris Davie predstavila, na sjednici Stalnog savjeta ovog tijela u Beču, godišnji izvještaj o Crnoj Gori, za riječ se javio zamjenik američkog ambasadora Hari Kamian.
On je kazao da je "suverena odluka Crne Gore da krene u pravcu mira, napretka i transatlantske integracije učinila zemlju metom malignih, stranih aktivnosti, počevši od pokušaja državnog udara podržanog od strane Rusije 2016. godine, pa sve do zapaljivih vijesti prošlog mjeseca, koje su imale za cilj da izazivaju nemire u zemlji".
Na ovakve ocjene reagovao je ambasador Lukaševič koji je od američkog kolege tražio dokaz za ovakve tvrdnje.
„Ruska ambasada negirala je optužbe o navodnoj podršci državnom udaru u Crnoj Gori tokom 2016. godine, a ambasador je tražio od Amerike da pruži bilo kakve čvrste dokaze za takve optužbe, ali nije bilo odgovora na ovo konkretno pitanje“, saopšteno je Pobjedi iz ruske misije pri OEBS-u.
Ruski ambasador je, komentarišući izvještaj o Crnoj Gori kazao i da je "neophodno suprotstavljanje uobičajenim bezbjednosnim prijetnjama na Balkanu - organizovanom kriminalu, trgovini drogom, terorizmu, trgovini ljudima, korupciji i u skorije vreme, sajber-kriminalu".
„Smatramo takođe korisnim da pomognemo Misiji u suzbijanju ovih transnacionalnih prijetnji. Nadamo se da će Misija u Crnoj Gori, zajedno sa terenskim operacijama OEBS-a u susjednim državama, nastaviti da posvećuje veliku pažnju jačanju regionalne saradnje“, naveo je ruski diplomata.
Opet smo primorani da primijetimo da je Misija često zalutala u servisiranju programa evropskih integracija, što nije u njenoj nadležnosti, istakao je on, dodajući da se rad Misije mora obavljati u strogom skladu sa mandatom.
Lukaševič je dodao i da posebno treba obratiti pažnju na situaciju u vezi sa usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
„Takav čin, ne samo da ozbiljno utiče na legitimne interese Mitropolije crnogorsko primorske Srpske pravoslavne crkve, već i ovu temu dovodi na međunarodni nivo. Jedinstvo i solidarnost pravoslavnog svijeta, očuvanje njegovih vjekovnih temelja ključ su za osiguravanje normalnog razvoja društva“, zaključio je ruski ambasador.