Društvo

DUBOKI DO

LOVĆENSKI MEDALJONI: Još jedan suhomeđno svoltani ubao

Nedaleko od Kuka prema Štirovniku nalazi se Duboki do, skriven među uzvišenjima. Za njega malo ko zna iako je od asfaltnog puta udaljen samo oko 100 metara. 

LOVĆENSKI MEDALJONI: Još jedan suhomeđno svoltani ubao
LOVĆENSKI MEDALJONI: JOŠ JEDAN SUHOMEĐNO SVOLTANI UBAO
Slobodan ČUKIĆ
Slobodan ČUKIĆAutor
Portal AnalitikaIzvor

Mještanin Jovo Ćutko (1962), koji ima kuću na obližnjem Kranjem dolu, saopštio mi je da se Duboki do naziva još i Rautov do. “To je Rautova imovina. U Rautovom dolu se nalazi jedna jama, a ima i jedna bistijerna.” Na moje pitanje o imenu Raut, uzvratio je: “Raut je prezime. Raut, Ćutko i Maštrap su tri najstarija njeguška bratstva. To je ispitivao književnik Vaso Stanišić, ali nije mogao ući u trag”. 

U Dubokom dolu se nalazi jama na čijem se dnu nalazi početak pećine duge oko 200 metara, o čemu sam izvijestio u posebnom prilogu. 

Ono o čemu ću govoriti ovdje, nalazi se na suprotnom, zapadnom kraju Dubokog dola. Tamo se, malo iznad okruglaste livade u središtu, nalazi još jedan ubao koji je zasvođen kamenim svodom načinjenim u suhomeđi, bez upotrebe klaka ili maltera. 

Na ovakva dva suvomeđno svoltana ubla naišao sam u obližnjem katunu Bižaljevac. Riječ je o pravim rijetkostima tradicionalne arhitekture, istinskim biserima crnogorskog narodnog graditeljstva. 

Dakle, u Bižaljevcu postoje dva svoltana ubla, a u Dubokom dolu nalazi se još jedan, koji je i najveći. Ulaz u ubao načinjen je “na ključ”, baš kao što je slučaj i na dva ubla u Bižaljevcu. Do ulaza vodi nekoliko stepenika. Sami bazen ima prečnik oko četiri i po metra i ispunjen je vodom do vrha. 

Na ovom području se dobro pamte nekadašnji graditelji u kamenu. Tako je u Malim Zalazima živio vješt majstor Fiuman, Dalmatinac. Od Gojka Ljesara (1951) iz Kotora saznao sam za majstora Pava Ljesara (1900-1994) koji je svoltao ubao u Bižaljevcu. “Bio je rukat još ka' dijete - kaže Gojko. Imao je smisla za gradnju kamenom. On i jedan Niko Perović gradili su kamene kuće”. 

Jovo Ćutko mi je drugom prilikom saopštio da je “najbolji majstor na Njeguše bio Blažo Japan, koji je živio krajem 19. i početkom 20. stoljeća”. 

Ako je Pavo Ljesar svoltao ubao (ili ublove?) u Bižaljevcu, onda bi lako moglo biti da je svoltao i onaj u Dubokom dolu, jer su ta dva lokaliteta udaljeni jedan od drugog oko kilometar i po. 

Kako bilo, neprolazna djela crnogorskih majstora svjedoče o njihovoj vještini. 

Nama ostaje da se divimo njihovom umijeću i odgonetamo u čemu je graditeljski “marifet” da suhomeđni svodovi i dan danas stoje nad ublovima. 

Dva svoltana ubla u Biljaževcu i treći u Dubokom dolu trebalo bi zaštititi zakonom - kao izrazite primjere narodne graditeljske tradicije.

Portal Analitika