Društvo

IVANOVA KORITA

LOVĆENSKI MEDALJONI: Blatišta i opjevani izvor

Na samom ulazu u Ivanova korita, prije nego stignete do hotela Monte Rosa đe je čuveni izvor, nalaze se Blatišta. Blatišta se ne vide s ceste jer vam pogled zaklanjaju kamene glavice i borova šuma. 

LOVĆENSKI MEDALJONI: Blatišta i opjevani izvor
LOVĆENSKI MEDALJONI: BLATIŠTA I OPJEVANI IZVOR
Slobodan ČUKIĆ
Slobodan ČUKIĆAutor
Portal AnalitikaIzvor

Ali, ako prije prve kuće skrenete nadesno makadamskim putem za Mali Bostur i prođete oko 400 metara, doći ćete do jedne rajske udoline.

To su Blatišta, prostrana vrtača, maleno kraško polje, zelena ravnina površine dva fudbalska igrališta (možda i tri), na čijim se krševitim obodima nalaze stara kamena kućišta. 

U tim su kućama u prošlosti živjela njeguška bratstva Ševaljevići, Pende, Čavori, Radonjići, Bećiri… To je i lijepa prilika da se zamislite nad crnogorskom prošlošću i načinom života nekadašnjih žitelja tog područja.

Blatišta nose takvo ime jer se tokom velikih kiša voda zadržava na tom prostoru. Udaljena su od Dječjeg odmarališta i Preobraženske crkve oko kilometar. U Blatišta rijetko ko zalazi, jer posjetioce Ivanovih korita naprosto ništa ne navodi da zađu u taj skriveni kutak. 

Drugim riječima, prilikom posjete Ivanovim koritima ne treba se držati samo asfalta, već treba obići i okolno područje - treba poći par stotina metara nalijevo i nadesno, jer se samo tako mogu upoznati skriveni dragulji. Tamo đe vam se na prvi pogled čini da je goli krš, često se kriju idilični ambijenti. Poput Blatišta. 

Južno od ove prostrane i ravne vrtače smješten je hotel Monte Rosa, u čijoj se blizini, podno Treštanika, nalazi opjevani izvor. Stihovi: “Ne pomaže voda majko sa Korita Ivanova, ni ljekari ni travari…”, govore upravo o tom čuvenom mjestu, pored kojeg rijetko ko prođe a da se ne napije planinske vode. Neki napune bocu ili dvije, a neki i po više bidona, u što smo se više puta uvjerili. 

U vezi lovćenskih izvora zapisan je jedan zanimljiv detalj. Kada je saksonski kralj Fridrih Avgust II krajem maja 1838. godine nakratko posjetio Crnu Goru, Njegoš ga je dočekao na Lovćenu. Za visoke goste je na sredini puta bio pripremljen pečeni ovan postavljen u velikom drvenom sudu. Kralj i njegova pratnja su se nakon jela napili hladne vode na jednoj česmi u blizini. Moguće je da je to bilo baš na Ivanovim koritima. 

Izvor na Ivanovim koritima kaptiran je krajem 19. stoljeća. Voda je dobra i hladna, najviše 7-8 stepeni. I nije takva samo na tom mjestu, već i na izvoru Studenac na Kuku i izvoru Šanik nedaleko od Njeguša i Bukovice.

Portal Analitika