Portal Analitika
  • Politika
  • Društvo
  • Abiznis
  • Sport
  • Kolaž
  • Region / Svijet
  • Kultura
  • Kolumne
  • Nauka / Tehnologija
  • Savremena karijatida
  • Ostalo
Društvo

Žestoke reakcije javnosti nakon ubijanja mečke u okolini Berana

Lovački savez: Zabrana lova nemoguća, kazna za odstrijel mečke da bude rigorozna

Nezakoniti odstrijel ženke medvjeda u okolini Berana, zbog kojeg su dvije osobe odlukom tužilaštva zadržane u pritvoru, mogla bi biti prekretnica u riješenosti nadležnih organa da „sistemski rješavaju problem krivolova u Crnoj Gori“.

Mladunče medvjeda koje se pojavilo u Beranama i koje su uspjeli da zaštite Foto: fejsbuk
Mladunče medvjeda koje se pojavilo u Beranama i koje su uspjeli da zaštite
PobjedaIzvor

To je najavljeno nakon jučerašnjeg sastanka ministra poljoprivrede šumarstva i vodoprivredeAleksadra Stijovića,sa saradnicima i predstavnika nevladinog sektora i ekoloških aktivista koji su, ogorčeni događajem u Beranama kao i sličnim incidentima u kojima su stradale zaštićene životnje i ptice, tražili da se uvede petogodišnji moratorijum na lov u cijeloj zemlji dok se stvari u ovoj oblasti ne vrate u normalu.

- Između Ministarstva, nacionalnih organizacija, nevladinog sektora i drugih zainteresovanih strana konstatovano je da je neophodno pristupiti sistematskom rješavanju problema krivolova u Crnoj Gori – saopšteno je nakon sastanka.

Hapšenja

Podsjetimo, Berancima Milisavu Čukiću (30) i Dragutinu Golubiću (36) određeno je juče zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da su u četvrtak usmrtili ženku mrkog medvjeda u blizini sela Rovca, nakon čega je njeno mladunče viđeno u blizini hotela u Beranama.

Dvojica Beranaca se sumnjiče da su izvršili krivično djelo ubijanje i mučenje životinja i razaranje njihovog staništa u sticaju sa krivičnim djelom nezakoniti lov i krivičnim djelom nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija. Ukoliko se dokaže krivična odgovornost, pored novčane globe, mogla bi ih čekati kazna zatvora do tri godine, makar sudeći po slovu Krivičnog zakonika.

Čukić i Golubić su uhapšeni po nalogu tužilaštva nakon što su u zgradu beranske policije privedeni sa još četri osobe gdje su ispitivani.

Od Čukića je oduzeta lovačka puška, oružni list, kao i mobilni telefon.

Osim toga, juče ujutro je izvršen pretres stana i drugih prostorija koje koriste Čukić, R.R. (50), R.Č. (53) i Golubić.

- Kod M. Č. je pronađen redenik sa 12 komada lovačke municije, te i 10 komada puščane municije koji su oduzeti radi vještačenja. Pretresom prostorija koje koristi R.R. pronađene su četiri lovačke puške, optički nišan, dva okvira municije i 30 komada patrona koji predmeti su takođe oduzeti radi vještačenja – kazali su iz policije.

Incident u Beranama se dogodio dok je trajala akcija ekoloških aktivista i lovaca iz Berana koji su prije dva dana, misleći da su mečići samo zalutali od majke, pokušali da ih vrate u divljinu. Ispostavilo se da su krivolovci ubili mečku, a mečići po magli zalutali do centra grada.

Detaljne provjere

Iz Ministarstva navode da događaj iz Berana nije izolovan slučaj, već da je u četvrtak ubijena i sova ušara u Podgorici, dok je prije nekoliko dana ubijena srna sa lanetom, kao i dva bjeloglava supa sa satelitskim transmiterima iz Hrvatske, a zabilježeni su i drugi slučajevi stradanja divljači i ptica počinjeni na teritoriji Crne Gore.

- U saradnji sa MUP-om ovo Ministarstvo radiće na rješavanju problema korišćenja vatrenog oružja u lovu, kao i usaglašavanja broja registrovanog oružja sa brojem korisnika koji plaćaju lovačku članarinu da bi se došlo do podatka koliko oružja je u zloupotrebi – navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je ministar Stijović istakao da će svaki vid krivolova biti procesuiran. - Najavljeno je preispitivanje lovačkih nadoknada, korišćenja lovačkog oružja kao i lovačkih pasa u lovu, način lova u lovištima posebne namjene i dr - dodaju u saopštenju.

Aktivno će se raditi i na podizanju svjesti o značaju divljači i ptica za biodiverzitet i životnu sredinu.

Na sastanku su učestvovali predsjednik Lovačkog saveza Nikola Marković, prof. dr Milić Čurović sa Biotehničkog fakulteta u Podgorici, Nataša Kovačević iz NVO „Green Home“, Ksenija Medenica i Aleksandar Perović iz „Centra za zaštitu i proučavanje ptica“, Jelena Marković-Galić iz NVO „Parkovi Dinarida“, Marina Radović sa UCG, Stefan Ralević iz NVO „Wild Life Montenegro“, Belma Šestović iz „Nacionalnih parkova CG“ i prof. dr Duško Ćirović iz Beograda. Pored ministra Stijovića, Ministarstvo su predstavljali i državna sekretarka Nikolina Mišnić i načelnik Direkcije za lovstvo Miloš Janković.

Traže moratorijum

Sastanku je prethodila inicijativa više od 60 nevladinih organizacija i građanskih aktivista koje su „zbog alarmantne situacije u oblasti lovstva“ zatražile da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u što skorijem roku u potpunosti zabrani lov u Crnoj Gori.

Potpisnici inicijative smatraju da moratorijum na lov svih vrsta treba uspostaviti na najmanje pet godina, kako bi se sprovela efikasna zakonodavna i institucionalna reforma lovstva, organizovao adekvatan monitoring i izradilo nulto stanje divljači u lovištima.

- Ojačali kapaciteti lovne inspekcije, lovočuvarska/inspekcijska služba stavila pod direktan nadzor Ministarstva i izvršilo se temeljno restrukturiranje lovačkih saveza i društava, čiji lovočuvari nijesu na visini zadatka i nijesu u stanju kontrolisati lovišta - dodaje se u inicijativi.

Navodi se da je posljednji slučaj ubijene mečke u Beranama samo jedan u nizu događaja koji potvrđuje da se, do sada, potpuno zanemarivala problematika krivolova, nedovoljnih inspekcijskih kapaciteta i nepostojanja harmonizacije propisa koji uređuju oblast, i na kraju rezultirala izostankom sprovođenja kaznene politike.

Kazna da bude rigorozna

Generalni sekretar Lovačkog saveza Crne Gore Mladen Ćabak kazao je da ta organizacija najoštrije osuđuje odrstijel ženke medvjeda uz očekivanje da će počinioci biti rigorozno kažnjeni kako i predviđa Krivični zakonik.

Ćabak je Pobjedi kazao da Lovački savez ne može snositi odgovornost za ovaj potez pojedinaca, a smatraju i neshvatljivom inicijativu brojnih NVO za uvođenje zabrane lova.

- Ni korisnik lovišta ne može snositi odgovornost jer je o ovom slučaju obavijestio policiju, lovnog inspektora, komunalnu policiju i angažovao lovočuvare, da spriječe ne samo izvršenje djela nego i da saniraju sve moguće posljedice djela. Nažalost sve to je ostalo bez uspjeha jer je medvjed ubijen - kazao je Ćabak.

On je prokomentarisao i urgenciju NVO sektora da se stavi moratorijum na lov najmanje pet godina.

- Zabrana lova nije moguća, upravo zbog velikog značaja lova i lovstva kako za prirodu tako i za društvo u cjelini, niti je kao takvu prepoznaje zakonodavstvo, struka i nauka. Lovci, kao u prošlosti tako i danas, daju nemjerljiv doprinos održivom razvoju prirode i divljači, ali i suzbijanju i kontroli zaraznih bolesti koje se prenose sa divljih na druge životinje, neke i na čovjeka, rade i druge poslove od javnog interesa koje im je kao korisnicima lovišta povjerila država - tvrdi Ćabak.

Napominje i da je za krivično djelo nezakonitog lova o kojem je riječ kazna zatvora do tri godine.

- Radi se o lovu medvjeda – ženke čiji je lov, kao i lov mečadi trajno zabranjen.

U krivičnom postupku korisnik lovišta može tražiti nadoknadu štete koja za mečku ženku iznosi 10.000 eura - kazao je na kraju Ćabak.

______________________________________

Tražiće mečiće, postaviti hranu, kamere...

Iz Ministarstva poljoprivrede ističu da nije poznato šta se desilo sa mladuncima ubijene ženke medvjeda, ali je najavljeno da će danas biti organizovana akcija potrage za mečićima.

-Pretpostavlja se da mečići imaju oko 13 mjeseci, teže između 30 i 40 kilograma i male su šanse da prežive sami u dviljini – kazao je Pobjedi ministar Stijović.

On će sa predstavnicima ministarstva, lokalnih udruženja i građana tražiti mečiće.

-Ukoliko se ne nađu biće ostavljena hrana, kukuruz i jabuke, kao i postavljene kamere kako bi ih locirali – kazao je on.

_____________________________________

Obeshrabruju dosadašnje presude

Potpisnici inicijative za uvođenje moratorijuma na lov, podsjećaju da Krivični zakonik propisuje čitav niz krivičnih dijela koji imaju za cilj da zaštite divlju faunu u Crnoj Gori, kao prirodno bogatstvo i kao integralni dio životne sredine.

Ističu da brojni slučajevi ubijanja divljih životinja na način koji zakon prepoznaje kao krivično djelo, pokazuju da se krivolovci već odavno ne boje da „pucaju u sve što im se nađe na putu“.

Navode da se od 2013. do 2018. godine pred tužilaštvima postupalo po ukupno 127 prijava za krivična djela ubijanje i mučenje životinja i razaranje njihovog staništa, od čega su čak 84 krivične prijave odbačene.

Dodaje se da su, kada su u pitanju osuđujuće presude, u najvećem broju izricane uslovne kazne, a za šest osoba izrečena je kazna rada u javnom interesu.

- Novčana kazna utvrđena je u odnosu na tri osuđena, a u odnosu na jednu osobu izrečena je kazna zatvora u trajanju od 30 dana zbog krivičnog djela nezakonit lov - kaže se u inicijativi.

Navodi se da postoji i jasna „tamna brojka“ ekoloških delikata, zbog faktičkog zanemarivanja otkrivanja, a pogotovo procesuiranja ovih delikata.

- Specifičnost ekološkog kriminaliteta ukazuje na to da značajne aktivnosti treba sprovesti radi prevencije ekološkog kriminaliteta, jer je zakašnjela reakcija kada se ovaj problem nađe u sudnici, kao što pokazuju navedene brojke o procesuiranim slučajevima - smatraju potpisnici inicijative.

___________________________________

Janković: Prikupljamo informacije, odluka za mjesec

Kako je Pobjedi kazao Miloš Janković, načelnik Direkcije za lovstvo u okviru Direktorata za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju, sa terena će tražiti dodatne izvještaje inspekcije i korisnika lovišta kako bi donijeli odluku povodom slučaju ubijanja medvjeda.

- Nadam se da će odluka biti donijeta u narednih mjesec - kazao je Janković.

On je objasnio da je lovljenje mečke sa mečetom do dvije godine starosti zabranjeno, a medvjed je zabranjen lovostajem.

- Za njega je određena lovna sezona od 1. oktobra do 30. novembra. Međutim, da bi se nešto moglo loviti to se planira godišnjim lovnim planom koji donosi korisnik lovišta. Tako da ovo što se desilo može se tretirati kao da je u vrijeme lovostaja, odnosno pošto je mečka, trajno je zabranjen lov - kazao je Janković naglašavajući da se ovaj zločin tretira krivičnim zakonikom i podliježe kazni do tri godine.

___________________________________

LD ,,Ivangrad“: Dok smo spašavali mečiće, krivolovci pucali i pobjegli

Lovačka organizacija „Ivangrad“ iz Berana osudila je ubijanje ženke medvjeda i zatražila da nadležni organi procesuiraju počinioce.

- Dok su sve službe spašavale mladunče „krivolovci“ su iskoristili usmjerenost pažnje Lovočuvarske službe i najverovatnije tada odstrijelili majku mečića. Lovačka organizacija kada je dobila dojavu da se u rejonu Rovaca nalaze „krivolovci“, poslala je sve službe zajedno sa lovočuvarima koji su već bili na terenu. Međutim „krivolovci“ su već odstrijelili ženku i pobjegli - kazali su iz organizacije.

__________________________________

Šćekić: Zabraniti lov na 10 godina

Predsjednik Opštine Berane Dragoslav Šćekić pozvao je Vladu da po hitnom postupku predloži izmjene Zakona o lovstvu, kako bi se uveo opšta zabrana lova na teritoriji Crne Gore na period od najmanje deset godina.

Na taj način, kako je dodao, zaštitila bi se i obnovila populacija divljači koja se nalazi pred istrebljenjem zbog krivolova.

- Moratorijum bi bio najbolji način da se spriječi krivolov, neophodno je da poslove lovočuvarske službe preuzme policija jer lovačka udruženja nijesu u stanju da na efikasan način zaštite lovišta od krivolova - kazao je Šćekić koji je osudio nelegalni odstrijel mečke koja je bila sa mladuncima u selu Rovca kod Berana.

Onaj koji je to uradio, kako navodi Šćekić, pokazuje bezosjećajnost, građansku neodgovornost i baca mrlju na cijeli grad i ogromnu većinu časnih građana Berana koji su prepoznati po humanosti, herojstvu, obrazovanju i kultur

Portal Analitika