Abiznis

Lompar: Ponovni poziv svim učesnicima tendera za Bar – Boljare?

Izvor

On je najavio i da će najvjerovatnije, po tenderskoj proceduri, pozvati sve prijavljene na tender za izgradnju autoputa Bar - Boljare da ponove svoje ponude.

„Imali smo namjeru da u ponedjeljak završimo pregovore sa Grcima, ali se scenario mijenja i Grcima ćemo dati još vremena da naprave ponudu za sve tri dionice“, kazao je Lompar.

A scenario se promijenio na današnjem sastanku u Briselu, koji su organizovali Direktorat za proširenje i Direktorat za transport Evropske komisije. Razlog za održavanje sastanka bila je informacija da Evropska investiciona banka ima negativan stav prema izgradnji prve dionice puta, od Podgorice do Mateševa.

„Danas smo došli do jednog rješenja sa Evropskom investicionom bankom, koja zbog njenih kriterijuma ne može da podrži tu prvu dionicu, ali hoće da podrži sve ostale dionice. A to je - da se rade sve tri dionice istovremeno –od Đurmana, uključujući tunel Sozina, i drugu cijev tunela, sve do zaobilaznice Podgorica, zaobilaznicu Podgorica i dio od Podgorice prema Mateševu. To je oko 97 kilometara puta, a da Evropska investiciona banka preuzme obavezu da investira nekih 50 posto prve dvije dionice“, kazao je ministar Lompar.

On je napomenuo da je riječ o veoma visokoj sumi, te da je EK analiziriala crnogorske fiskalne kapacitete. Procijenjeno je, kako je kazao, da je riječ o opterećenjima od 3 do 3,3 posto budžeta, koliko bi bilo neophodno da država plaća za period kontribucije koncesionaru. “Oni misle da mi to možemo da izdržimo“, kazao je Lompar.

Na današnjem sastanku Crnoj Gori je obećan i grant od oko 20 miliona eura za izgradnju autoputa Bar – Boljari.

„Riječ je o donaciji za tehničku podršku svim našim aktivnostima na realizaciji projekta autoputa Bar- Boljari“, kazao je ministar.

Na novinarsko pitanje zašto Evropska investiciona banka ne podržava najzahtjevniji dio dionice, Podgorica – Mateševo, crnogorski ministar saobraćaja je odgovorio:

„To su ekonomski kriterijumi, jer su 51 posto toga puta tuneli i mostovi. Za 42 kilometra dužine, i za onu frekvenciju saobraćaja, to daje nekih 6,6 posto stope rentabiliteta. Oni kažu – zašto tu dionicu da radite prvu, kad ovaj dio od Podgorice do Đurmana donosi 17 posto interne stope rentabiliteta. Mi smo išli sa argumentom da taj put ima alternative. Ali, njihova računica je čisto ekonomska. Oni bi sigurno predložili i ovaj put do Mateševa kad bi bilo naselja između. Znači, oni podržavaju čitav projekat, iako je zahtjevan za našu ekonomiju, ali su za to da se radi parče po parče.“

Ministar je kazao da je suština današnjeg rješenja iz Brisela u tome što bi ponuda za sve tri dionice zajedno u prosjeku snizila cijenu izgradnje puta po kilometru, jer se više ne priča o 28 miliona eura na 42 kilometra, već su parametri drugačiji. 

Portal Analitika