Zdravlje

Održana konferencija povodom Nacionalnog dana bez dima

Ljaljević: Posljednja istraživanja pokazuju da u Crnoj Gori imamo oko 35, 4 odsto korisnika duvanskih proizvoda.

Institut za javno zdravlje Crne Gore uz podršku Ministarstva zdravlja Crne Gore, a u saradnii sa Kliničkim centrom Crne Gore organizovao je konferenciju za medije povodom Nacionalnog dana bez duvanskog dima.

Ljaljević: Posljednja istraživanja pokazuju da u Crnoj Gori imamo oko 35, 4 odsto korisnika duvanskih proizvoda. Foto: Media Biro
Media BiroIzvor

Nacionalni dan kontrole duvana je uvijek dobra prilika da se ukaže na zdravstvene i druge rizike koje nosi upotreba duvanskih proizvoda, poručila je na konferenciji dr Ivana Zivković, direktorica Direktorijata za javno zdravlje.

“Globalna epidemija upotrebe duvanskih proizvoda uzrokuje smrt više od 8.miliona stanovnika svake godine, i čini je vodećim javnim zdravstvenim problemom na svjetskom nivou. Ističe se da je u strukturi mortaliteta, izazvanim upotrebom duvana, više od million onih koji su umrli zbog uticaja sekundarnog duvanskog dima. Navodi se da su u posebnom riziku djeca, mladi, trudnice ali i starija lica sa ograničenim funkcionalnim sposobnostima”, navela je ona.

Kako je istakla, u duvanskim proizvodima se nalazi više od 9.000 različitih hemijskih supstanci, od kojih su neke same po sebi otrovi, a više od 50 materija u njemu su kancerogene.

“Vrlo je važno naglasiti da su skoro 80 odsto od jedne milijarde pušača koliko ih ima na svijetu, porijeklom iz država sa niskim i srednjim prihodima. Podaci o upotrebi duvana u Crnoj Gori upozoravaju i alarmiraju sve sektore da je došlo vrijeme da realizuju mjere kontrole duvana u potpunosti. Svi društveni sektori, u skladu sa svojim ingerencijama treba da pokrenu adekvatne mjere kako bi se uspješno eliminisali štetni efekti upotrebe, i spriječile eventualne posljedice i komplikacije upotrebe duvana”, poručila je ona.

Jedan od osnovnih uzroka umiranja i obollijevanja stanovništva u svijetu a i kod nas su kardiovaskularne bolesti. Što ukazuje na još uvijek slabu detekciju faktora rizika za nastanak ovih oboljenja, kazala je Dijana Drekalović, kardiolog u Kliničkom centru Crne Gore.

“Međutim, prepoznati su interni i eksterni faktori koji povećavaju rizik za nastanak bolesti i mortaliteta, među kojima dominira pušenje. Istraživači ukazuju da sadržaj toksičnih i kancerogenih materija u duvanskom dimu, koje su direktno vezana za promjene na svim organima i organskim sistemima”, rekla je ona.

Prema riječima nacionalne koordinatroke za kontrolu duvana, Agime Laljević, posljednja istraživanja pokazuju da u Crnoj Gori imamo oko 35, 4 odsto korisnika duvanskih proizvoda.

“Ako toj cifri dodamo još onih 17 odsto koji su nekada kroistili ove proizvode, onda zaključujemo da je manje od polovine onih stanovnika koji su cijelog svog života apstinirali od upotrebe duvana, istakla je ona i dodala da su u jednoj mjeri muškarci više zastupljeni u tom broju pušača, osim u populaciji pušača starosti od 18 do 24 godine,gdje žene ipak prednjače.

Kako je kazala, upravo ti podaci ukazuju da se ipak nešto prmijenilo u tradiciji i kulturi žene u Crnoj Gori, te da sve čeće posežu za duvanom.

“Posljedice toga se reflektuju i na strukturi umiranja od malignih bolesti pluća, koje je nekada bilo gotovo “rezervisano” oboljenje za muškarce, dok danas imamo sve ćešće upravo žene, koje umiru od ove bolesti”, naglasila je ona.

Ljaljević je apelovala na što rigorozniju kontrolu upotrebe duvanskih proizvoda na javnim mjestima, kao i na zabranu prodaje duvanskih proizvoda maloljetnicima, cjenovnoj politici kao i reklamiranju i nuđenju ovih proizvoda.

“Jako su bitna i kreiranja adekvatnih mjera tretmana odvikavanja, i naravno zdravstveno – vaspitnog rada, jer sve zajedno, može da dovede do smanjenja upotrebe svih duvanskih proizvoda”, zaključila je ona.

Portal Analitika