Abiznis

Lipovina-Božović: Od turizma u junu 10 odsto više novca nego 2019.

Od početka godine, koja suštinski nije manje pandemijska od prethodne, Vlada Crne Gore i Ministarstvo ekonomskog razvoja intenzivno sprovode brojne aktivnosti i mjere podrške turističkoj privredi i građanim, kazala je državna sekretarka u Ministarstvu ekonomskog razvoja Milena Lipovina-Božović.

Lipovina-Božović: Od turizma u junu 10 odsto više novca nego 2019. Foto: Schreenshot
B.R.K.
B.R.K.Autor
Portal AnalitikaIzvor

"Podrška je rezultirala očuvanjem biznisa, očuvanjem turističke supstance, a sve je bilo uvertira da se na odgovoran način pripremi turistička sezona i stvori ambijent za njenu uspješnu realizaciju", istakla je Lipovina-Božović. 

Ona navodi da u uslovima u kojima struktura privrede Crne Gore u ogromnoj mjeri zavisi od turizma. Kako je istakla, Vlada Crne Gore je prepoznala turizam kao osnovni stub oporavka ekonomije.

"I u tom smislu su bili svi naši napori – dakle, da uz ultimativno očuvanje zdravlja građana i odgovran pristup sačuvamo i crnogorski turistički proizvod", kazala je državna sekretarka. 

Ističe da su aktivnosti koje su sprovodili u proteklom periodu doprinijeli da imamo odlične rezultate, te na koje, kako kaže, možemo biti ponosni.

"Prema podacima NTO, na dan 13.08. u CG boravilo 191.768 turista (preko 8 puta više nego u istom periodu prošle godine, a na nivou od 87% iz 2019). Promet na graničnim prelazima u julu 2021. godine (2.765.273) veći je nego promet za svih 12 mjeseci 2020. godine, a na nivou od 82,5% u odnosu na 2019. U julu mjesecu i za prvih 17 dana avgusta, u CG je uslo preko million stranih turista (za 6 mjeseci oko 306.000, na nivou od 40% iz 2019). Prihodi od turizma iznad očekivanja i projekcija na kojima se oslanja budžet! (Za Q1 na nivou od 51,4% 2019, 45% za Q2, ako budu 70% u Q3 i Q4 55% - imamo ostvarenje plana. Prošle god od turizma zaradili 140 miliona 1,1 milijardu 2019 god, 750 miliona eura projektovali za 2021. godinu)", navela je Lipovina-Božović.

Navela je i da su prihodi budžeta ostvareni u junu veći i u odnosu na jun 2019. godine i to za 10,8 odsto odnosno 15,6 miliona eura.

"Prihodi od PDV-a u junu mjesecu ostvareni su na nivou od 60,3 miliona eura što je za 41,9% veće u odnosu na jun prethodne godine. Istovremeno prihodi po ovom osnovu veći su u odnosu na jun 2019. godine za 14,2%. Ostvareni nivo naplate PDV-a u junu, nije ostvaren ni u jednom mjesecu prethodne godine, prvenstveno usljed sprovođenja mjera ograničavanja ekonomske aktivosti i zatvaranja državnih granica za strane turiste", kazala je Lipovina-Božović.

Prvi put od septembra 2019. godine u junu kao mjesecu je zabilježen suficit budžeta – 3 miliona, a kada poredimo s istim mjesecom (junom) prethodnih godina, prvi put od juna 2016. godine, dodaje Lipovina-Božović, imamo suficit, što govori u prilog dobrom punjenju državne kase ali i odgovornom upravljanju troškovima

Prema njenim riječima, preliminarni podaci MFSS ukazuju da je pozitivan trend kada su u pitanju fiskalni parametri nastavljen i u julu, tako da ce i julu biti zabiljezen suficit oko 43 miliona eura.

"Prihodi budžeta po osnovu PDV-a u julu tekuće godine iznosili su 66,3 miliona eura i veći su u odnosu na jul 2020. godine za 22,9 miliona eura ili 52,7%, dok su u odnosu na planirane veći za 3,6 miliona eura ili 5,7%, prevashodno kao rezultat ostvarenog turističkog prometa u dosadašnjem dijelu ljetnje turističke sezone. Takođe, naplata ove kategorije je na nivou od 92,5% naplate ostvarene u julu 2019. godine, koja je bila rekordna po ostvarenom turističkom prometu", kaže državna sekretarka. 

Ističe da ovo za građane znači da smo stvorili temelj koji će nam omogućiti da razmišljamo o povećanju plata, dodatnim socijalnim izdvajanjima, da uvedemo određene poreske olakšice, obezbijedimo veći kvalitet javnih usluga, a samim tim i bolje zdravstvene servise itd.

"Dakle, bez balansa između zdravlja i ekonomije nema ni zdravlja ni ekonomije. Ono što je sigurno, a čega smo vjerujem svi svjesni, to je da CG nije mogla sebi da dozvoli još jednu katastrofalnu turističku sezonu. Ne bismo preživjeli još jedno zatvaranje, a i ovo smo preživjeli zahvaljujući uslovima koje je ova Vlada stvorila time što je obezbjedila izdašne pakete podrške privredi, posebno turističkoj privredi, čime smo očuvali privrednu supstancu. ( 35 miliona je ova Vlada za 2 kvartala 2021. godine dala za subvencije zarada. Ukupno za subv. 90 miliona od početka sprovođenja programa). Ono što posebno želim da naglasim jeste da je odgovornost prije svega na pojedincima i da će dalji razvoj situacije u Crnoj Gori zavisiti najviše od toga", zaključila je Lipovina-Božović.

Portal Analitika