Ona je istakla da je budućnost savremenog društva iziskuje nova rješenja u poslovanju.
„Prelazak za zelenu ekonomiju i novi odnos prema životnoj sredini otvara prilike za nova zanimanja i nova radna mjesta, stvara nove proizvode i vrijednost, i široko otvara vrata novim poslovnim mogućnostima“, objasnila je Lipovina-Božović i dodala da je jedan od velikih izazova podizanje svijesti o značaju zelene ekonomije.
Ona ističe da je Vlada pokrenula aktivnosti, koje imaju za cilj unapređenje stanja u ovoj oblasti, pa je organizacija ovakvih i sličnih događaja i više nego dobrodošla.
„Ove godine Crna Gora obilježava 30 godina od njenog proglašenja ekološkom državom i to nas dodatno podsjeća da je pitanje zaštite životne sredine neopravdano bilo zapostavljeno u prethodnom periodu, pa je tako namjera ove Vlade da se još snažnije fokusira na ekološka pitanja i zaštitu životne sredine“, poručila je Lipovina-Božović.
Ona je istakla da je ova oblast prepoznata u Nacionalnoj strategiji održivog razvoja Crne Gore do 2030. godine i poručila da će Vlada biti aktivni činilac procesa, koji nas očekuju na putu zelene transicije, kroz rad na osnaživanju partnerstva između zainteresovanih strana, civilnog društva, lokalnih vlasti i zajednica, privatnog sektora i međunarnodnih organizacija.
„Moramo biti ujedinjeni na ovom zajedničkom putu, kako bi smo dostigli zadati cilj, a to ozelenjavanje naše ekonomije“, poručila je Lipovina-Božović.
Podsjetimo, Evropska unija je do sada realizovala značajna ulaganja u zaštitu životne sredine u Crnoj Gori. U cilju ubrzanja procesa evrointegracija, Evropska unija je usvajanjem Ekonomsko – investicionog plana za Zapadni Balkan mobilisala značajnih 9 milijardi € za finansiranje investicionih prioriteta u oblastima transporta, energetike, zelene i digitalne tranzicije, kao podršku za održivi privredni rast, mogućnost otvaranja novih radnih mjesta, kao i podsticanje konkurentnosti i inkluzivnog rasta.
Konferencija „Razvoj zelene ekonomije“ održava se u hotelu „Voco“ u Podgorici 27. i 28. jula, a njeni ciljevi su razmjena iskustava, mišljenja, modela dobre prakse u razvoju zelene ekonomije, kao i podizanje svijesti stanovništva i posebnih ciljnih grupa o ovoj temi i naravno o značaju međunarodne saradnje u ovoj oblasti.