Društvo

Bivši direktor Kliničkog centra Crne Gore saopštio

Eraković: KCCG nije kupovao respiratore, te nije ni nužno da posjeduje ugovore (VIDEO)

- KCCG nije kupovao respiratore, te nije ni nužno da posjeduje ta dokumenta (o kupovini). Ovaj spin se koristi samo da bi se skinula odgovornost sa sadašnje vlasti da smo zemlja s drugom najvećom stopom oboljelih u svijetu i sedmi u svijetu po smrtnosti. Ono što je meni i kolegama najviše zasmetalo jeste da nas ni u jednom trenutku nijesu kontaktirali. Mogli smo im sve objasniti, kao i vama ovdje danas - istakao je Eraković

Eraković: KCCG nije kupovao respiratore, te nije ni nužno da posjeduje ugovore (VIDEO) Foto: Mediabiro.tv
Portal AnalitikaIzvor

Bivši šef Kriznog medicinskog štaba Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT), dr Ranko Lazović, kazao je danas da u medijima ovih dana kolaju različite informacije u vezi distribucije respiratora.

- Na početku smo raspolagali sa 70 respiratora. U Kliničkom centru Crne Gora (KCCG) bilo je 39, u ostalim zdravstvenim ustanovama 31. Država je do 7. septembra obezbijedila 250 respiratora. Od sada dostupnih 322, njih 260 je u sistemu. U magacinu Montefarma ostalo je 12, a ostalih 50 je u vojnom magacinu u Nikšiću. Što se tiče 30 respiratora iz Glosarija, netačno je da su oni neispravni. Njih 28 je iz Ukrajine, a dva su iz Brazila - rekao je on na konferenciji za medije u KCCG-u.

Lazović kaže da su ti respiratori testirani u KCCG-u, iako su prije toga testirani i u Turskoj.

Nakon toga, iz nikšićke bolnice je, kaže on, došlo obavještenje da s aparatima nešto nije u redu.

- Doktori iz Kriznog štaba su pomogli doktorima u Nikšiću, kao i onima na Cetinju, kako da bolje rukuju aparatima. Zatim dolazi informacija da još 12 aparata radi, ali da nijesu pouzdani. Mi smo ih sve spakovali i poslali u Tursku. Meni je zatim bilo veoma neprijatno jer iz Turske su javili da je šest respiratora potpuno ispravno, a drugih šest su samo kalibrisani. Ti aparati su još uvijek u garantnom roku. To je moja dilema: zašto se on ne iskoristi? Ako su neispravni, da se poprave; ako ne rade, da se zamijene - naveo je Lazović.

- U testiranju su učestvovali doktori i inženjeri KCCG-a, kao i inženjeri Glosarija. Prvo su testirani na vještačkim plućima, nakon čega su podijeljeni zdravstvenim ustanovama - dodao je on.

Lazović kaže da je zdravstveni sistem 7. septembra, na dan kad je on podnio ostavku na funkciju šefa Kriznog medicinskog štaba, bio solidno opremljen.

- Što se dešavalo u posljednjih šest mjeseci, niti znam, niti sam adresa za to pitanje. Ako postoji sumnja u rad Kriznog štaba, volio bih da nadležni organi krenu od mene. Imam potpuno povjerenje u institucije - poručio je on.

Bivši direktor KCCG-a, Jevto Eraković, kazao je da se kupovina respiratora prije godinu dana odvijala u vremenu kad je koronavirus bio raširen svuda i kad su mnoge pošiljke bile konfiskovane iako su bile uredno plaćene.

- Optuživati turskog partnera i one koji su obezbjedili respiratore je licemjerno. Ako problemi s respiratorima postoje, mogu se riješiti obraćanjem dobavljaču, kako je to dr Lazović i pojasnio - rekao je Eraković na presu.

On tvrdi da KCCG za ispitivanje respiratora nije platio nijedan cent.

- KCCG nije kupovao respiratore, te nije ni nužno da posjeduje ta dokumenta (o kupovini). Ovaj spin se koristi samo da bi se skinula odgovornost sa sadašnje vlasti da smo zemlja s drugom najvećom stopom oboljelih u svijetu i sedmi u svijetu po smrtnosti. Ono što je meni i kolegama najviše zasmetalo jeste da nas ni u jednom trenutku nijesu kontaktirali. Mogli smo im sve objasniti, kao i vama ovdje danas - dodao je bivši direktor KCCG-a.

Upitan da li bi, da mu život visi o koncu, pristao da bude prikačen na neki od spornih respiratora u KCCG-u, Eraković je odgovorio da, ako neka zdravstvena usluga zatreba njemu ili nekom članu njegove porodice, ima potpuno povjerenje u kolege u KCCG-u.

Direktorica Glosarija, Mirjana Mijušković, kazala je da je ta kompanija sa zadovoljstvom prihvatila da u teškim momentima pokuša da pomogne i preuzme rizik finansiranja respiratora.

- Na nama je bilo i da organizujemo transport. Svi aparati su prošli kontrolu. Prema regulativi Agencije za ljekove, u Crnoj Gori se mogu koristiti samo aparati koji su dozvoljeni u EU. Bdjeli smo nad tom robom dok nije stigla. Svaku pomoć koja je od nas tražena, odradili smo ne očekujući nikakvu zahvalnost i sve bismo ponovili opet. Garanti rok respiratora nabavljenih u maju je godinu dana. Respiratori su novi i nijesu korišteni ni na jednom pacijentu prije nego što su stigli u Crnu Goru. Glosariji je ovaj posao odradio bez centa zarade - tvrdi Mijušković.

Bivša zamjenica ministra zdravlja, Slađana Pavlović, kazala je da je Vlada Crne Gore i prije pojave prvih slučajeva koronavirusa bila pristupila blagovremenoj prpremi svih aktivnosti za nabavku respiratora.

- Već tada je bilo jasno da će sve države svoje resurse čuvati za svoje potrebe. U tom trenutku Italija traži da se učetvorostruče kapaciteti za proizvodnju, a Njemačka traži 10.000 respiratora. Pozvali smo domaće proizvođače da vidimo s kojim zalihama raspolažu i tada je naređeno da svoje zalihe prvo ponude državi. Kad smo vidjeli da u Crnoj Gori nema zaliha niti potrebne opreme, obratili smo se Ministarstvu vanjskih poslova, da oni pokušaju da nam obezbijede alternativne izvore nabavke. Bili smo u jednoj nefer tržišnoj utakmici. Kao mali sistem takmičili smo se sa Francuskom i Njemačkoj kojima su potrebne desetine hiljada respiratora. Ponude su ponekad važile jedan dan, a kako se situaciju komplikovala, svega jedan sat. U takvim okolnostima Crna Gora je uspjela da nabavi 250 respiratora - navela je ona.

Kontakte je, prema njenim riječima, obezbijedio konzularni predstavnik iz Istanbula.

- Našli smo adekvatne respiratore, cijena je čak i u tim okolnostima bila povoljna. Svi dobavljači su tražili avans koji će se aktivirati kada respiratori budu utovareni u kamion. Oni nijesu garantovali da ce ti respiratori stići u Crnu Goru. Mnoge države su tada zatvarale granice i konfiskovale robu. Glosarij je preuzeo finansijski rizik zarad svih nas i uplatio svoj novac i čekao danima gledajući da li će respiratori stići. Sredstva iz donacija NKT-a za nabavku respiratora tako su i fakturisana. Svi smo korisnici zdravstvenih usluga i ne mogu da vjerujem da neko vjeruje da bismo građane svjesno stavili u rizik i obezbijedili neispravne uređaje - zaključila je Pavlović.


Portal Analitika