Posao koji je trajao nekoliko godina skoro je završen i sada je Šetalište Pet Danica rekonstruisano i popločano od hotela „Plaža“ do Milašinovića plaže, u dužini od 1.635 metara. I saradnja sa hercegnovskom Agencijom za uređenje, dionica od tunela do Milašinovića plaže, u dužini od 380 metara, dobila je dekorativne „behaton“ ploče, rigole i ivičnjake, novu javnu rasvjetu i ogradu. Šetalište sada ima i potreban mobilijar. Preostao je dio do Omladinskog parka u Igalu, od 320 metara, što će biti uređeno nakon sezone.
Osim toga, predstavnici Morskog dobra danas su obavijestili i da su renovirali stari most, s kraja 18. vijeka, ispod tvrđave Citadela, koji je dio nepokretnog spomeničkog fonda Crne Gore. Na pitanje novinara hercegnovskog radija kada će doći na red i tvrđava Citadela, koja je dobrim dijelom u ruševinama i u moru, savjetnik direktora JP Morsko dobro, Dragan Marković je kazao da „za to - nije nadležno Morsko dobro“.
- Mi prioritetete određujemo u dogovoru sa opštinama i uz saglasnost Vlade radimo naše programe. Spremni smo i da pomognemo lokalnim samoupravama. Od ove godine, 20 odsto prihoda koje ostvaruje JP Mnorsko dobro direktno se uplaćuju budžetima opština, a od naredne godine, Zakonom o finansiranju lokalnih samouprava predviđeno je da ta sredstva budu 50 odsto - pojasnio je Maraković.
On je kazao i da je JP Morsko dobro u prošloj godini uložilo 50 odsto sredstava više u zonu morskog dobra u opštini Herceg Novi nego što su bili prihodi iz te opštine.
Za uređenje Šetališta Pet Danica ovo preduzeće je do sada uložilo 1.136.000 eura, a za sanaciju obale u Kamenarima i obnovu kamenog mosta na Citadeli, skoro 120.000 eura.
Potpredsjednik Vlade Vujica Lazović, koji je sa ministrom unutrašnjih poslova Ivanom Brajovićem i saradnicima prošetao novom stazom od Milašinovića plaže do Citadele, kazao je da u Vladi računaju da ćemo imati dobru turističku sezonu.- Sva je sreća što, u uslovima svjetske ekonomsske krize, iz godine u godinu bilježimo rast prihoda od turizma. I to potvrđuje da smo kao država, Vlada i građani prepoznali da turizam treba da bude dominantna orjentacija našeg razvoja - istakao je Lazović, premda, kaže on, još postoje dileme da li se možemo u cjelokupnom ekonomskom konceptu bazirati na razvoj turizma ili se moramo osloniti i na neku drugu djelatnost.
- Konačno smo sa Privrednom komorom, Unijom poslodavaca i sindikatom usaglasili da naša razvojna orjentacija mora da bude, pored turizma, i energetika, poljopriveda, prerađivačka industrija, uključujući i drvopreradu - kazao je Lazović, dodajući da će Crna Gora zadaržati i dio klasične industrije.
U Vladi se priprema strategija da u narednom periodu naša ekonomija ne zavisi od velikih sistema, kao što su Željezara i KAP, već da se bazira na fleksibilnim malim i srednjim preduzećima, kaže Lazović. On je zaključio i da u Vladi pripremaju strategiju oko preduzeća Vektra Boka, kako bi Herceg Novi iskoristio značajan turistički potencijal i opet bio u punom sjaju.