Abiznis

Podrška naredbi o uklanjanju nelegalnih separacija i objekata koji ugrožavaju izvorište i kvalitet vode

Lakušić: Činimo sve da spriječimo dalju devastacije izvorišta Bolje sestre

Odboru direktora Regionalnog vodvoda Crnogorsko primorje jedan od prioriteta u radu je rješavanje problema smanjenja kapaciteta izvorišta Bolje sestre. Iz tog razloga, Regionalni vodovod u potpunosti podržava reakciju Urbanističko-građevinske inspekcije pri Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, koja je naredila da se uklone nelegalne separacije i objekati u selu Mahala, Ranka Raja Šuškavčevića i Danila Dana Petrovića, jer svojim aktivnostima ugrožavaju izvorišta Bolje sestre i kvalitet vode.

Lakušić: Činimo sve da spriječimo dalju devastacije izvorišta Bolje sestre Foto: pa
Portal AnalitikaIzvor

- Zbog nelegalne eksplotacija šljunka i pijeska u koritu Morače, izdašnost izvorišta Bolje sestre, sa kojeg se snabdijeva vodom Crnogorsko primorje, za petnaest godina smanjena je za više od 80 odsto. Izdašnost pomenutog izvorišta je 2005. godine bila 2.660 litara u sekundi, a septembra prošle godine svega 334 litra u sekundi, što predstavlja minimum svih minimuma - kazao je direktor Regionalnog vodovodaCrnogorsko primorje Zoran Lakušić.

On je dodao da je korito rijeke Morače produbljeno znatno ispod 10,5 metara nadmorske visine, koje se smatra najnižom dozvoljenom kotom, zbog čega, kako navodi, imamo konstatni trend pada izdašnosti izvorišta koji je naročito izražen od 2017. godine.

- Pad izdašnosti direktno je povezan sa problemom nelegalne eksplotacije pijeska i šljunka u koritu rijeke Morače, u drugoj zoni sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre - rekao je Lakušić.

On ističe da organizovana devastacija korita Morače i izvorišta Bolje setre traje deceniju i po, dok su, kako kaže, glavni akteri za to vrijeme napravili privatne i poslovne imperije.

- Nelegalna eksplotacija šljunka i pijeska bila je moguća, jer je imala podršku pojedinih struktura bivše vlasti. Skandalozno je da se na ovakav način, svih ovih godina, po mjeri moćnika, koji su naučili da od države samo otimaju, a da ne daju ništa, mjerio patriotizam. Poručujemo im da je toga bilo dosta - naglasio je Lakušić.

Prema njegovim riječima, novi menadžment Regionalnog vodovoda posebnu pažnju i pojačani nadzor vrši u zoni sanitarne zaštite u cilju praćenja i suzbijanja svih nedozvoljenih radnji, sa krajnjom namjerom zaštite izvorišta Bolje sestre, "koje je veoma značajno za normalno funkcionisanje života na Crnogorskom primorju".

- Poseban doprinos rješavanju nekontrolisane eksploataciju šljunka iz korita Morače svojim činjenjem doprijenio je ministar ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ratko Mitrović. Takođe, u rješavanju ovog problema svojim aktivnostima uključio se i društveno angažovani medij PCNEN, našta smo im zahvalni. Sve to pokazuje da svi zajedno možemo učiniti mnogo na zaštiti izvorišta Bolje sestre i rijeke Morače - kazao je on.

Lakušić dodaje i da vodoizvorište Bolje sestre spada u 150 najznačajnijih tačaka karsta u svijetu.

- I pored ove činjenice, zbog ogromne nelegalne eksploatacije šljunka Crnogorsko primorje može ostati bez vode, zato Regionalni vodovod čini sve da obezbijedi alternativna rješenja koja će dovesti do sprečavanja dalje devastacije izvorišta - zaključio je Lakušić.

Portal Analitika