Društvo

Laković-Drašković: Jasno je da proces evropskih integracija nazaduje

Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom tužilaštvu koji je Vlada poslala Evropskoj komisiji nije usklađen sa mišljenjem Venecijanske komisije - rekla je za Novu M bivša pregovaračica za poglavlja 23 i 24 Marijana Laković-Drašković.

Laković-Drašković: Jasno je da proces evropskih integracija nazaduje Foto: arhiva PA
Nova MIzvor

Pojedina rješenja su, prema njenim riječima, ogoljela namjeru vladajuće većine a to je da iz revanšistickih pobuda smijene glavnog specijalnog tužioca.

- Vlada zakon prethodno nije iskomunicirala sa zainteresovanom domaćom javnosšću i, prema riječima potpredsjednika Vlade, kreiran je na sastancima sa predstavnicima političkih partija parlamentarne većine van institucija sistema. Pisali su ga neki navodni nacionalni eksperti koji su angažovani pro bono. Vlada pravi veće proceduralne propuste nego prethodnog puta - ocijenila je Laković-Drašković.

Kao i u prethodnom nacrtu, navodi, ponavlja se član prema kojem Tuzilački savjet može odrediti za vršioca dužnosti vrhovnog državnog tužioca osobu koja nema svojstvo rukovodioca državnog tužilastva, niti državnog tužioca što je protivno Ustavu.

- Suprotno stavovima Venecijanske komisije predlaže se ponovni izbor svih članova Tužilackog savjeta. Venecijanska komisija je u svom mišljenju navela da je prihvatljiva izmjena jednakog broja tužilaca i uglednih pravnika, ali samo ako se sprovede na sljedeći način: Da ostanu svi ugledni pravnici do isteka mandata, doda im se jedan i zamijeni jedan ili svi predstavnici tužilačke organizacije uz novog predstavnika ministarstva - ističe Laković-Drašković.

Sporno je, dodaje, i rješenje prema kojem se daju ovlašćenja Skupštini da inicira razrješenje specijalnog državnog tužioca.

- Treba obratiti pažnju posebno na ovaj član koji je opet ogolio namjeru vladajuće većine i kreirao i ovo zakonsko rješenje iz revanšističkih pobuda radi smjene personalnih rješenja i to ponovo glavnog specijalnog tužioca - smatra Laković-Drašković.

Ono što su očekivanja Evropske komisije je, prema njenim riječima, da vladajuća većina sjedne za sto te da se dogovore oko nastavka reformi. Podsjeća da je u prethodnom periodu bilo više upozorenja iz zvaničnog Brisela, a poslednje se odnosi i na izmjenu odluke o sticanju držzavljanstva.

- Svakom građaninu, koji ne mora da radi u državnoj administraciji, jasno je da je proces evropskih integracija stao sa ozbiljnom tendencijom nazadovanja. Skoro pet mjeseci rada Vlade, a da niko iz strukture ne radi na evropskim integracijama, i tek se sada vidi kolika su posvećenost, energiju i rad ulagali pojedinci koji su do dolaska aktuelne vlade vodili proces evropskih integracija - kazala je Laković-Drašković.

Portal Analitika