Društvo

Lakić: Nauka ima prednost u odnosu na politiku

Izvor

.

Što se mene i moga stava tiče - ja sam se već izjašnjavao piše  on, prvo - o državnim amblemima, pa onda o našoj nacionalnoj kulturi i naj­zad o našem jeziku - bez obzira da li je službeni ili je u službenoj upotrebi. Nema valjanih razloga da, u naučnoj raspravi, mijenjam svoj stav. Postavlja se pitanje za­što to čine moji sagovornici i za­što to čine - baš sada? Odavno se istorijska nauka ne zadovoljava pukom i golom fak­tografijom. Današnji stepen nje­nog razvoja obavezuje ne samo da ga pratimo, već i unapređuje­mo. Odavno su nam za nauk ostavljene riječi našeg velikog predhodnika: „Lako je bilježiti ono što se vidi, ali je teško vidjeti - ono što treba da se zabilježi". Ispoštovaću, naravno, i pitanja Pobjede, redom kako su i postav­ljena ovdje od 1. do 4.

 

1. Pitanje o nacionalnim simbo­lima preformulisao bih u skladu sa ustavnim načelom da je,Crna Gora -građanska, a ne nacional­na država. Ustav, međutim, nije definisao da li je Crna Gora Re­publika ili Monarhija, pa sam se u jednom objavljenom tekstu upitao da li smo monarhistička republika ili republikanska mo­narhija ili, ne daj bože, privatna država.

 

2. Još ranije sam se, opet, javno definisao i naširoko objasnio stav o državnim simbolima: hi­mni, grbu, zastavi. Rekao sam da to mladi Evropljani - odavno doživljavaju kao demagogiju manjine da dobije povjerenje većine. Tome bi sada dodao rije­či ovogodišnjeg dobitnika Nobelove nagrade za književnost: „Domovina - to nijesu ni zasta­ve, ni himne, ni grbovi, ni sveča­ni govori... Domovinu čine zavičaj i ljudi u njemu, koje u grudima obuzima - isti osje­ćaj".

 

3. Umjesto Redakcijskog usmje­renja da se „crnogorski jezik" zaštiti u praksi

- mogli bi se zapitati zastoje Po­bjeda prešla sa narodne ćirilice na „evropejsku latinicu" i dali je to dobilo podršku makar njenih dotadašnjih čitalaca? Pri tome imamo u vidu daje i pismo bitan činilac identiteta, o kome vodi­mo dijalog. Najzad i pitanje: da li će novi premijer postati „slučaj" zbog izjave da se i dalje služi - ći­rilicom?

 

4. I konačno - shvatio sam da se zalažete da se raščiste imovinsko-pravni odnosi nad nekretni­nama; bez toga nema ulaska u zajednicu evropskih zemalja. U tom kontekstu ne razumijem zašto se zadržavate samo na temi „crkvenog vlasništva... koje ko­risti samo Srpska pravoslavna crkva". I ovo je stručno pitanje - pa ga treba prepustiti struci. Kao pomoć se mogu angažovati - ad­vokati, a ne mediji. Nije, dakle, riječ o „patriotizmu", već o pra­vu vlasništva. Mnoge „patriot­ske" nacionalizacije poslije 1945. danas ispravlja pravna struka. Nacionalizam je uvijek bio stran Crnoj Gori - jer sužava vidike i podstiče nasilje.

Portal Analitika