„Osnivanje Agencije za mirno rješavanje radnih sporova rezultat je pozitivnog razvoja socijalnog dijaloga u Crnoj Gori po pitanju zaštite prava iz rada i po osnovu rada. To predstavlja još jedan pravni mehanizam ostvarivanja demokratije koji omogućava poštovanje prava zaposlenih i poslodavaca, čime se potvrđuje spremnost Crne Gore kao članice Međunarodne organizacije rada da prihvati preuzete obaveze“, kaže direktorka Agencije za mirno rješavanje radničkih sporova Zdenka Burzan.
I pored činjenice da su radni sporovi prema Zakonu o parničnom postupku hitni, oni traju i po nekoliko godina prije nego se donese sudska odluka, pa stoga zaposleni koji čeka okončanje individualnog spora zapada u sve težu materijalnu situaciju. Sa druge strane, dužina trajanja postupka pred sudom direktno utiče i na materijalni položaj poslodavca koji je dužan da zaposlenom isplati potraživanja i iz rada i po osnovu rada, ako odluka suda bude u njegovu korist.
Za rješavanje kolektivnog radnog spora angažuje se miritelj, čija preporuka ne obavezuje strane u sporu. A, ako strane u sporu prihvate preporuku zaključuje se sporazum o rješenju kolektivnog radnog spora. Postupak rješavanja radnog spora pred Agencijom je dobrovoljan osim u kolektivnim sporovima u djelatnostima od javnog interesa. Prijedlog za mirno rješavanje radnih sporova stranke mogu podnijeti Agenciji koja se nalazi u Podgorici u Ulici Novaka Miloševa 29/3.