Društvo

Lajović: Pregovori o prodaji Pobjede u završnoj fazi

Izvor

- Imamo informacije da su pregovori o privatizaciji u završnoj fazi i da je pitanje dana kada će se to završiti - rekao je Lajović i dodao da su zarade i izdatke smanjili 'do besmisla', broj zaposlenih 'do daske', ali da i pored svega toga kompanija ne može da nastavi da posluje na dosadašnji način.

Poslovodstvo Pobjede pregovara o prodaji preduzeća sa predstavnicima sarajevskog Avaz roto pressa, koji je prvobitno za kupovinu ponudio jedan euro, da bi zatim poboljšao ponudu na 100 hiljada eura za skoro 86 odsto državnih akcija.

Najveća medijska kuća u Bosni i Hercegovini (BiH) jedina je dostavila ponudu na treći po redu tender za prodaju Pobjede i bila je spremna da u sanaciju, dugove, zaostale obaveze prema zaposlenima i razvoj kompanije uloži preko 16 miliona eura. Predstavnici crnogorske Vlade su, međutim, tražili da Avaz, osim te cifre, preuzme i dugoročne bankarske dugove od osam miliona eura.

Pobjeda je, prema Izvještaju o poslovanju koji su akcionari danas usvojili, prošlu godinu završila sa neto gubitkom od 1,79 miliona eura, dva i po puta manjim nego 2010. godine. Prihodi Pobjede su na godišnjem nivou porasli četiri odsto na oko četiri miliona eura, dok su rashodi smanjeni 40 odsto na 5,8 miliona eura.

Ukupna vrijednost preduzeća, koje je na kraju prošle godine imalo 247 zaposlenih, iznosi oko 18,2 miliona EUR, dok je neraspoređeni gubitak dostigao 21,5 miliona eura. Vrijednost ukupne aktive Pobjede na kraju prošle godine bila je 7,87 miliona eura, dugoročne obaveze su iznosile 5,36 miliona, a kratkoročne 5,7 miliona eura.

Finansijski direktor Pobjede, Radeta Šuković, saopštio je da se dugoročne obaveze odnose na dug po osnovu kredita uzetih kod Podgoričke, odnosno sada Sosiete ženeral /Societe Generale/ Montenegro banke i Erste banke. Kratkoročne obaveze se, prema njegovim riječima, odnose na obaveze prema povjeriocima i zaposlenima za neisplaćene zarade.

Akcionari su usvojili i Izvještaj revizora za prošlu godinu, u kojem se između ostalog ocjenjuje da su ukupni gubici preduzeća veći nego kapital, kao i da u postojećim uslovima ono ne može izmiriti dospjele obaveze.

Revizor je ocijenio i da buduće poslovanje Pobjede zavisi od restrukturiranja i likvidnosti preduzeća.

Manjinski akcionar, Stevan Vukčević, kazao je da Pobjeda raspolaže velikim kapacitetima koji se ne koriste na adekvatan način, kao i da bi u slučaju neuspjeha pregovora s Avazom moglo doći do njenog zatvaranja.

- Ako se Pobjeda ne proda, doći ćemo do situacije da se stavi ključ u bravu - poručio je Vukčević.

On je dodao da se ukupni gubitak preduzeća, od oko 21,5 miliona eura, nagomilavao godinama, kao i da to nije problem »od juče«. Vukčević smatra da su krediti koje je Pobjeda uzela kod dvije komercijalne banke veliki, kao i da bi troškovi PTT-a, knjiga i besplatnih primjeraka novina, putni i oni za dnevnice mogli biti manji.

Skupština je danas izabrala i nove članove Odbora direktora, među kojima su kao predstavnici Vlade imenovani Radule Novović, Tijana Stanković, Miodrag Strugar i Boris Raonić, a radnika Jovan Vukadinović.

Najveći udio u vlasništvu Pobjede ima država kojoj pripada skoro 86 odsto akcija, dok pljevaljska kompanija Mat shop raspolaže sa 0,8 odsto. Na listi deset najvećih akcionara je, prema podacima Centralne depozitarne agencije, još osam građana Pljevalja, koji imaju manje od jedan odsto udjela.

Portal Analitika