Svoju inicijativu, objavljenu u današnjem broju "Pobjede", Lajović je obrazložio ocjenom da se sloboda i uticaj medija mogu zloupotrijebiti i u svrhu bogaćenja njihovih rukovodilaca.
Zato bi, po njegovim rečima, trebalo znati kakva je njihova imovina kad stupe na funkcije u medijima, a kakva je kad ih napuste.
"Pa kad u novinama stavljaju na uvid javnosti koliko je koji funkcioner zaradio za godinu dana (a toga je i previše da postaje neukusno), da se sudu javnosti izloži i koliko je koji urednik stekao bogatstva", napisao je Lajović.
Mediji su, po ocjeni Lajovića, prestali biti mediji, oni koji prenose informacije, a sve više su postali "kreatori" informacija i javnog mišljenja, u svrhu njihovog uticaja u domenu politike i biznisa.
Tako bi se, prema rečima Lajovića, vidjelo koliko je koji medij "nezavistan".
Lajović na početku teksta podsjeća da je kao savjetnik za politički sistem unutrašnju i spoljnu politiku potpredsjednika Vlade Svetozara Marovića, bio u prilici da učestvuje u reformi zakonodavstva u oblasti klevete, ocjenjujući da ta reforma predstavlja jedan od svjetlijih primjera uspješno sprovedene dekriminalizacije klevete.
„Ali, s druge strane, bilo je medija koji su i pored svega toga bili nezadovoljni. Zalagali su se za set normi koje su trebale da izjednače novinare sa službenim licima u vršenju svojih dužnosti. Danas, nakon studije koju je objavila Pobjeda, gdje je pokazano kako se ova sloboda i uticaj medija može zloupotrijebiti za sticanje imovine i druge koristi, dodajem gore navedenoj inicijativi da se novinari izjednače sa službenim licima i u obavezama, ne samo u pravima”, napisao je Lajović.