Tako je u Crnoj Gori BDP po stanovniku mjeren paritetom kupovne moći u visini 41 odsto prosjeka u Evropskoj uniji, u Srbiji 37 odsto evropskog prosjeka, Bosni i Hercegovini 31 odsto i Albaniji 27 odsto prosjeka, pokazuju podaci Eurostata.
Daleko najveći BDP po stanovniku u EU iskazan paritetom kupovne moći u prošloj godini zabilježio je Luksemburg, a najmanji Bugarska, dok je Hrvatska dostigla 65 odsto evropskog prosjeka, prenosi Banka magazin.
Nakon Luksemburga, sa dva i po puta većim BDP-om po stanovniku u odnosu na prosjek u 27-članom EU-u, drugo mjesto na ljestvici zauzela je Holandija. Njen BDP po stanovniku nadmašio je evropski prosjek za više od 30 odsto. Slijede Irska, Austrija i Danska sa BDP-om višim od prosjeka u EU-u u rasponu od 20 do 30 odsto. U grupi zemalja sa BDP-om koji nadmašuje evropski prosjek u od deset do 20 odsto su Švedska, Njemačka, Belgija, Finska i Velika Britanija. Među zemljama čiji je BDP gotovo u visini prosjeka 27-članog bloka, ili do deset odsto viši, nalaze se Francuska, Italija i Španija. Kipar je po visini BDP-a neznatno ispod prosjeka, dok je grčki BDP niži za devet odsto od prosjeka. Sa BDP-om nižim od prosjeka, u rasponu od deset do 30 odsto, nalaze se Slovenija sa 88 odsto evropskog prosjeka, Češka 82 odsto, Portugalija 80 odsto, Malta 79 odsto i Slovačka 73 odsto.
Hrvatski BDP po stanovniku u visini 65 odsto prosjeka u EU u prošloj godini, u međuvremenu se izjednačio sa onim susjedne Mađarske, a bolji je od još šest zemalja EU-a, redom novijih članica. Hrvatska je prestigla Estoniju, čiji je BDP u visini 64 odsto prosjeka, a bolja je i od Poljske sa 61 odsto prosjeka, Litvanija 55 odsto, Letonija 52 odsto, Rumunija 46 odsto i Bugarska 44 odsto evropskog prosjeka.
U grupi zemalja-kandidatkinja kojoj pripada Hrvatska preostale dvije zemlje, Turska i Makedonija, takođe stoje lošije u poređenja sa Hrvatskom: turski BDP je tako u visini 46, a makedonski 36 odsto prosjeka.