Na internet su dospjele fotografije ovog 72-godišnjeg Engleza kako pozira pored lavice koju su turisti ubili nanjihovom turističkom aranžmanu sa "Ndunom Safarijem", u kom Vat radi kao međunarodni menadžer prodaje.
Stručnjaci kažu da životinje koje se uzgajaju za lov u zatvorenim prostorijama nijesu starije od tri ili četiri godine, navodi "Miror".
Vat, koji je radio u "Nduna Safariju" već 20 godina, jedan je od sedam britanskih muškaraca koji se spominju u knjizi "Trophy Hunters Exposed, Inside the Big Game Industry".
Firma reklamira lov na lavice i mlade mužjake čava za koje je rečeno da su "pristupačni" i da je to najbolji "lov koji ćete ikada imati" i hvali se Vatovim "višegodišnjim iskustvom putovanja i rada u Africi".
"David će sa zadovoljstvom srediti potrebnu papirologiju kako bi vašu pušku doveo u Južnu Afriku i pružio vam detaljni vodič", reklamira se ova firma.
Firma nudi 40 vrsta za lov, a naknade za trofeje kreću se od 240 funti za babune do 2.800 funti za žirafu. Cijene lavova, slonova, leoparda i nosoroga dostupne su na upit.
Posljednji trofej divljih lavova stigao je u Britaniju 2013. godine. Od tada svi trofeji su lavovi iz zatočeništva, pokazuje Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama.
Stručnjaci kažu da su lavovi na lokalitetu Nduna uzgajani u zatočeništvu u teško ograđenih rančevima.
"Lavovi su u netaknutom stanju i ne pokazuju nijedno "habanje" na tijelu koje bi očekivali na divljom lavu", rekla je Linda Park, direktorka organizacije "Voice for lions".
"Kakva je to osoba koja ubija sa osmjehom na licu", zapitao se Edvardo Gonsalves, autor "Trophy Hunters Exposed, Inside the Big Game Industry" i osnivač kampanje za zabranu trofejnog lova.