Delegacija Vlade Crne Gore, predvođena premijerom Zdravkom Krivokapićem, povodom 100 godina od smrti kralja Nikole I Petrovića Njegoša juče, sa danom zakašnjenja, položila je vijenac sa trobojnom trakom na njegov grob u Dvorskoj crkvi Rođenja Bogorodice na Ćipuru na Cetinju. Cetinjani su ih dočekali povicima „Nije ovo Srbija“, „Ua izdajnici“, „Poljubi zastavu, izdajniče“, „Što ste na nas digli hajku četničku vam...“ Visoku državnu delegaciju obezbjeđivale su jake policijske snage pod punom opremom.
Krivokapić je na Cetinje došao bez zvanične najave, maltene krijući, u pratnji ministara bliskih Srpskoj pravoslavnoj crkvi – prosvjete, nauke kulture i sporta Vesne Bratić, odbrane Olivere Injac i pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića.
Trake na vijencu koji je na grob kralja položio čovjek koji obavlja funkciju premijera Crne Gore, umjesto u bojama državne zastave, bile su u bojama srpske trobojke?!
DOČEK
Koliko su premijer i njegov tim dobrodošli na Cetinju, ali i koliko se sigurno osjećaju u prijestonom gradu zemlje koju predstavljaju, nedvosmisleno svjedoče slike iz prijestonice – jake policijske snage, opremljene štitovima, puškama za ispaljivanje suzavca, „šok“ bombama opsadirale su prilaze Dvorskoj crkvi na Ćipuru, gdje su grobovi kraljevskog para.
– Bilo je to spontano okupljanje kao protest protiv onih koji nas uče da ne treba da se bavimo istorijom i da ne treba da gledamo unazad, a da slave upokojenje, kako kažu, kralja Nikole. Valjda je to jedini datum u vezi s kraljem Nikolom koji mogu slaviti i to ga slave pod tuđim državnim obilježjima – rekao je Adnan Čirgić.
Cetinjanin Predrag Vušurović kazao je da su se građani okupili, ne da „slave smrt kralja Nikole kao neki, nego da slave njegovo životno djelo – nezavisnu, građansku i multikonfesionalnu Crnu Goru i njenu slobodu“.
– Ljudi su ostali hladne glave i to je najbolja poruka. Nasilje nije lijek ni za šta, nasilje rađa nasilje. Crna Gora je jedna i treba, koliko god smo različiti, da pokušamo da svoj protest izražavamo na civilizovan način – rekao je za RTCG Ljubo Filipović.
Ceremoniju polaganja vijenca, koju je pratilo intoniranje državne himne, uz Počasnu gardu, okupljeni građani ispratili su ovacijama i žvizducima.
Skandirali su: „Nije ovo Srbija“, „Ua izdajnici“, a Krivokapiću uzvikivali: „Poljubi zastavu, izdajniče“.
Premijer je, kako se vidi na jednoj od fotografija, poljubio crnogorsku državnu zastavu koju je držao gardista.
NOVI VIJENAC
Odmah pošto je delegacija Vlade otišla sa Cetinja građani su bacili vijenac sa trobojkom koji je Krivokapić položio na grob kralja Nikole i položili vijenac kakav dolikuje – sa obilježjima crnogorske državne zastave i natpisom: „Svome kralju viteškome, građani Crne Gore i Cetinja“.
Crnogorski kralj Nikola I Petrović Njegoš umro je u izgnanstvu, nakon što je Srbija aneksirala Crnu Goru, a poslije takozvane „Podgoričke skupštine“ 1918. godine na kojoj je kralj detronizovan.
Umro je 1. marta 1921. u Kap Antibu, u Francuskoj. Sahranjen je u italijanskom gradu San Remo, u Ruskoj crkvi. Njegovi posmrtni ostaci prenešeni su na Cetinje 1989. Kovčeg u kojem su bili njegovi posmrtni ostaci bio je prekriven slavnim krstaš barjakom.
Nenajavljeni dolazak na Cetinje visoke delegacije Vlade, iz najjače opozicione stranke – Demokratske partije socijalista - okarakterisali su kao bruku.
Istakli su da je nedostojno i ispod svakog civilizacijskog minimuma obilježavanje stogodišnjice smrti posljednjeg crnogorskog kralja Nikole I Petrovića Njegoša.
Vladini zvaničnici, kategorični su iz DPS-a, pokušali su na Ćipuru „da pogaze sve ono što čini nasljeđe i lekcije naučene na primjeru posljednjeg crnogorskog suverena i zatiranja imena crnogorske države“.
– Oni koji baštine tekovine upravo onih koji su detronizovali, osramotili i zbrisali ime kralja Nikole i Crne Gore sa mape država svijeta, na grob jednog Petrovića Njegoša spustili su zastavu koja je simbol gubitka državnog dostojanstva Crne Gore – navode iz cetinjskog odbora DPS-a.
Odbor Socijaldemokratske partije u prijestonici takođe je oštro reagovao što je vladina delegacija, predvođena premijerom, sa dan zakašnjenja stigla na Cetinje da obilježi stogodišnjicu smrti crnogorskog kralja „sa zastavom pod kojom je ugašena crnogorska država i kordonima policije da ih brani od sopstvenih građana“.
Kategorični su da je ovaj potez bio pokušaj da ponize „velikog kralja Nikolu, Cetinje i Crnu Goru“. Pitaju i da li će Ura Dritana Abazovića „konačno shvatiti da je došla zadnja ura da se dozovu pameti i prestanu sa poniženjima Crne Gore za račun druge države i DF-a“.
Reagovali su i iz jedne od stranaka na vlasti – Socijalističke narodne partije s porukom građanima da moraju shvatiti da su se dogodile promjene i da moraju da počnu da se ponašaju u skladu s tim. Osudili su, kako su naveli, „napad na premijera Zdravka Krivokapića i predstavnike Vlade“.
PROTOKOL
Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, jučerašnji „izlet“ visoke državne delegacije u prijestonicu nije organizovao Državni protokol, a što bi po propisima trebalo, već vojni.
Protokol je definisan odlukom Vlade o načinu vršenja protokolarnih poslova, a u kojoj je navedeno da se „protokolarni poslovi za potrebe Predsjednika Crne Gore, predsjednika Skupštine Crne Gore, predsjednika Vlade Crne Gore i drugih državnih organa vrše na način propisan“ tim aktom.
U članu 2 precizirano je da je djelokrug rada državnog protokola i „polaganje vijenaca na spomen obilježja“.
U dokumentu Pravila državnog protokola (Sl.list 31/16), članom 55, precizirano je da „Državni protokol, u saradnji sa vojnim, organizuje polaganje vijenaca na spomenike u Crnoj Gori kada vijenac polažu Predsjednik Crne Gore, predsjednik Skupštine i predsjednik Vlade, kao i predsjednici stranih država parlamenata i vlada koji dolaze u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, kada je to predviđeno programom posjete“.
- Neuobičajeno je da se vijenac polaže dan nakon obilježavanja godišnjice smrti, kao što nije u skladu s protokolom da je traka na vijencu koji polaže državna delegacija u bojama druge države. Svi znamo i pretpostavljamo zašto su oni to sada uradili i da će reći da je trobojka zastava iz perioda vladavine kralja Nikole. Opravdanja nema. Državna delegacija je u obavezi da traka na kojoj piše ko je i kome položio vijenac mora biti u bojama državne zastave, jer se sve to radi u ime države – rekao je Pobjedi nezvaničan sagovornik koji se bavi protokolom.
Kategoričan je i da nije po protokolu, niti je to praksa, da državna delegacija polaže vijenac na neki spomenik, a da o tome ne obavijesti javnost.
- No, mnoge stvari koje oni rade su neuobičajene. Kao, na primjer, kada i predsjednik i potpredsjednik Vlade čestitaju isti događaj – dodaje naš sagovornik.
Krivokapić: Dužnost svih da se odužimo kralju Nikoli
Kako je juče saopšteno iz Vlade, premijer Zdravko Krivokapić poručio je da je „kralj Nikola bio državnik, ratnik, diplomata, mudrac, pjesnik i najvažnije – reformator“.
- To je kralj Nikola koji je u jednom vremenskom periodu možda svojim bolom u duši, ostavio bol u dušama brojnih građana Crne Gore koji i dan-danas traje. Pa je potreba današnjeg trenutka da ne izdvajamo djelove koji se odnose na jednu ili drugu stranu, nego da cjelovitim pogledom, na način kako je on to znao najbolje da uradi, ujedinimo i pomirimo Crnu Goru time što ćemo istaknuti da su pravda, sloboda i prosperitet evropski put Crne Gore – saopštio je Krivokapić.
Provokacija
Građanski aktivista Aleksandar Saša Zeković rekao je Pobjedi da je polaganje vijenca na grob kralja Nikole sa trakama u bojama trobojke čin provokacije.
– Draža im je trobojka, bilo stara, bilo srpska, u to nema sumnje, ali protokol treba profesionalno da postupa i drži se onoga što je još zvanično. Trobojka u situaciji podijeljenog društva, posebno na Cetinju, može se shvatiti provokativno i u datim okolnostima bilo bi mudro da su je izbjegli – kazao je on.