Crna hronika

Reagovanje bivše šefice Filijale MUP-a na Cetinju

Krivokapić: Zgrožena sam neistinama Šćepanovića

Olivera Krivokapić, bivša šefica cetinjske Filijale za upravne poslove, državljanstvo i strance MUP-a, reagovala je na izjavu vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića da je izdavala oružane listove osobama iz Rožajama.  

Lazar Šćepanović Foto: Printscreen
Lazar Šćepanović
Portal AnalitikaIzvor

Ona je poručila da je "zgrožena neistinama", te najavila da će preduzeti sve zakonom propisane mjere protiv Šćepanovića, zbog, kako je kazala "iznošenja neistina, obmanjivanja javnosti i narušavanja mog ličnog i profesionalnog ugleda."

„Ovim putem obavještavam javnost da su ti navodi apsolutno netačni i neutemeljeni. Nakon konsultacija sa pravnim zastupnikom, preduzeću sve zakonom propisane mjere protiv gospodina Šćepanovića zbog iznošenja neistina, obmanjivanja javnosti i narušavanja mog ličnog i profesionalnog ugleda“, kazala je Krivokapić.

Ona je istakla da bi Šćepanović da se upoznao sa osnovnim nadležnostima Filijale za upravne poslove znao da je pravno i tehnički nemoguće izdati oružni list licu koje nema prebivalište na teritoriji Cetinja.

„Dakle, čak i da sam to htjela – što nije slučaj – ne bih mogla da postupim protivno zakonu. Takođe, kategorički demantujem i tvrdnje da je Filijala odmah po nasilničkom ponašanju Vuka Borilovića obaviještena od strane Uprave policije. Takva informacija je neistina. Podsjećam da krivične prijave razmatra i procesuira isključivo nadležno tužilaštvo, a ne filijale Ministarstva unutrašnjih poslova. Pokretanje krivičnog postupka ne zavisi od podnošenja prijave, već od postupanja tužilaštva“, kazala je Krivokapić.

Navodi da Zakon o unutrašnjim poslovima jasno propisuje ovlašćenja policije, uključujući postupanje bez odlaganja – bilo samoinicijativno, bilo po nalogu tužilaštva.

„Činjenica da se ni jedno ni drugo nije desilo u ovom slučaju, mnogo više govori o nepostupanju Uprave policije, nego o bilo kakvom eventualnom propustu sa strane Filijale. Zato, postavljam pitanje: da li sam, kao tadašnja šefica Filijale, trebala ja – a ne policija – da u jedan sat iza ponoći oduzimam oružje, utvrđujem da li je lice pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, provjeravam da li je uračunljivo, i da sprovodim pretres? Jer, prema mojim saznanjima, ništa od toga nije urađeno“, kazla je Krivokapić.

Takođe navodi da je policija kao organ koji se bavi preventivnim djelovanjem i sprečavanjem krivičnih djela imala zakonsku obavezu da reaguje, da izvrši pretres, procijeni stanje počinioca i odredi njegovo zadržavanje – makar u trajanju do 72 časa.

„Umjesto toga, ponašali su se kao da se incident nije ni desio. Ovim reagovanjem želim da zaštitim svoj profesionalni integritet, ali i da podsjetim na odgovornost i istinu, koje su u ovom slučaju grubo zanemarene“, zaključila je Krivokapić. 

Portal Analitika