“S tim u vezi pozivamo evropske partnere da promptno reaguju na ovakve pojave koje kao krajnji cilj imaju urušavanje modela gradjanskog uredjenja država kao uslova njihove trajne stabilnosti i postojansti na putu ka EU i dostizanju vrijednosti savremenih civilizovanih društava”, naveo je Krivokapić u amnadmanima koje je dostavio.
On je predložio i da se u Deklaraciji “pozive i vlast i opoziciju da se u Parlamentu vodi debata na način što će se snažiti nivo političke kulture”;
U amandmanima koje je dostavio Krivokapić poziva parlamentarnu većinu u Parlamentu da svoja ovlašćenja ne upotrebljava na način na koji se derogira pozicija i status poslanika i tako doprinese većem povjerenju na relaciji vlast-opozicija.
U Nacrtu Deklaracije koja bi trebalo da bude usvojena na sastanku koji počinje sjutra se, kada je riječ o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, ohrabruju sve inicijative sa relevantnim akterima za prevazilaženje razlika kroz istinski dijalog, u skladu sa relevantnim međunarodnim i evropskim standardima za ljudska prava, naročito mišljenjem Venecijanske komisije od 24. juna 2019. godine i navodi da su saglasni da je zakonsko uređenje vjerskih zajednica spada u nadležnost države. Takodje se ističe značaj dijaloga na implementaciji Zakona.
Takodje se izražava žaljenje što tokom 2019. godine nije otvoreno jedino preostalo pregovaračko poglavlje, poziva vlast da pojačaju svoje napore na ispunjenju privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 koja se odnose na vladavinu prava i završnih mjerila za ostala poglavlja, ponavlja da se svaka država kandidatkinja mora ocjenjivati prema sopstvenim zaslugama i posebno naglašava važnost učinkovitog sprovođenja reformskih mjera.
Sastanak Parlamentarnog odbor za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore (POSP) počinje sjutra u Podgorici.