Abiznis

Krivokapić: Slučaj privatizacije KAP-a – ogromno neznanje ili korupcija

Izvor

»Kad se ovakve loše privatizacije dese, imate samo ili ogromno neznanje ili korupciju. Vrijeme će pokazati, na nama je sada da spašavamo što se spasiti može«, rekao je Krivokapić Radiju Crne Gore, prenosi MINA-BUSINESS.

On je dodao da je Crna Gora sada u situaciji da ima KAP, interese države i stotine miliona EUR gubitaka zbog pogrešne privatizacije.

»Govorili smo na vrijeme nemojte to raditi, a sad opet dolaze da moramo da spašavamo – to je sudbina u politici«, rekao je lider Socijaldemkratske partije (SDP) podsjećajući na pregovore sa koalicionim partnerom, Demokratskom partijom socijalista (DPS).

On je kazao da je dogovoren koncept koji je u suštini SDP-ov.

»To je koncept kojim trebate da spašavate nešto što je devastirano skoro do kraja. Rekao sam kolegama koje su pregovarale sa DPS-om, dajte stupite u kontakt sa opozicijom kako bi postigli konsenzus. To nije pitanje Vlade već čitavog parlamenta«, poručio je Krivokapić.

Prema njegovim riječima, zaključak je da se angažuje strani menadžment, održi proizvodnja, da se vidi koliko košta ta proizvodnja Crnoj Gori.

EPCG da ostane državni: Krivokapić navodi i da se moraju aktivirati Boksiti i Glinica i dati nešto jeftinija struja, ako se želi KAP, zbog čega EPCG mora ostati u većinskom vlasništvu države.

»Ovo je ekonomsko-političko i pitanje konsenzusa u parlamentu kako da zaustavimo ovu silaznu liniju koja je pred nama. Nije pitanje hoće li Vlada opstati ili neće. Biće vremena za izbore, sad je vrijeme da se okupimo i nađemo najbolje rješenje za KAP«, poručio je Krivokapić.

Za njega je kako kaže, nepojmljivo nekoga ko ne poštuje ugovorne obaveze iz 2005. nagraditi boljim ugovorom i to bez državnog tendera.

»SDP nije tu da bije bitku sa prošlošću, ali jedini ne bježimo od prošlosti. Da smo imali poštenog investitora, KAP bi bio pozitivan primjer u Crnoj Gori«, smatra Krivokapić.

On je dodao da bi sa Njemcima Crna Gora bolje prošla.

»Njemci su konkurisali na tenderu za KAP, ali je bilo malo pomjeranja granica na tenderu da ne bi oni ušli. Ali oni su porasli 20 puta sad kupuju objekat u Velikoj Britaniji«, kazao je Krivokapić.

Njemački Bagr je konkurisao na tender za privatizaciju KAP-a u predkvalifikacionoj fazi. Oni su poslali pismo o namjerama, ali kako je objašnjeno iz Tenderske komisije, nijesu ispunili uslove tendera, jer se ne bave proizvodnjom aluminijuma, već samo njegovom preradom.

Rusi su, kako je dodao Krivokapić, koštali Crnu Goru više stotina milion EUR.

»To znači nekolika klinička centra, sve nove škole u Crnoj Gori, ovo što se batrgamo od autoputa od Podgorice do Kolašina. Drugi blok Termoelektrane (TE) košta ovoliko koliko je KAP bacio za dvije godine«, podsjetio je Krivokapić i dodao da to država mora da zaustavi i krene drugim pravcem.

Prema njegovim riječima, svijet je u stanju kakvom je, nema ko pomoći, a SDP već dvije godine poziva Državnu revizorsku instituciju (DRI) da izvrši reviziju državnih garancija KAP-a,

»Tek su to sad počeli. Zašto se čekalo dvije godine?«, pitao je Krivokapić.

On tvrdi da je veliki stepen obmanjivana javnosti bio kada je u pitanju TE, odnosno da su je kupili Rusi, ne bi bilo problema sa KAP-om.

»Struja iz TE pri optimalnoj iskorišćenosti je 4,6 EUR po kilovatu. KAP je dobijao struju najviše za 3,1 EUR«, podsjeća Krivokapić i dodaje da su iz menadžmenta kazali da im nije isplativo preko 3,5, što znači da su imali TE, imali bi i skuplju struju.

On smatra da bi bilo dobro da se u parlamentu postigne dogovor da se održi ta proizvodnja jer zemlje koje nemaju realnu proizvodnju nijesu ekonomski stabilne.

»Moramo da priznamo da smo imali model divljeg liberalizma – mi smo finansirali investitotre, oni su umjesto da unose kapital, iznijeli deset puta više novca iz Crne Gore. Mnogo šansi smo propustili i kao država smo deceniju proćerdali«, zaključio je Krivokapić.

Parlamentarna istraga nije najbolje sredstvo: Socijaldemokratska partija (SDP) smatra da Tužilaštvo treba da dobije šansu da do kraja ispita slučaj privatizacije Crnogorskog Telekoma, jer parlamentarna istraga nije najbolje sredstvo, ocijenio je Krivokapić.

»SDP traži da Tužilaštvo dobije šansu, da ispita čitav slučaj do kraja. Moram priznati moglo je to i brže biti završeno. Ipak, nije dovoljno da parlament uzme da rješava slučaj«, rekao je Krivokapić Radiju Crne Gore.

On je naveo da parlament treba da pomogne rastu drugih institucija i grana vlasti, kako bi se dobilo društvo u svim elementima.

Krivokapić smatra da, ukoliko Tužilaštvo ne uradi svoj dio posla, nikada nije kasno tražiti parlamentarnu istragu.

»Oni svake godine kod nas podnose izvještaje, i ove ćemo imati za koji mjesec. Ako ništa do tada ne urade, možemo tražiti parlamentarnu istragu«, rekao je Krivokapić.

Prema njegovim riječima, takva istraga bi ipak još više zamaglila stvar.

»Ona nije najbolje sredstvo, nije prioritetna, već Tužilaštvo i sudstvo treba da urade svoj dio posla, a parlament da bude tu samo kao hitna pomoć«, dodao je Krivokapić.

On je naveo da će Skupština u narednom periodu morati da se bavi privatizacionim procesima u Crnoj Gori.

»Imamo Komisiju za praćenje privatizacije, a i Evropska komisija (EK) će nas obavezati da za neke privatizacije uradimo reviziju, odnosno kontrolu«, rekao je Krivokapić.

Portal Analitika