Abiznis

Krgović vs Drecun

Izvor

Iz Prve banke otvoreno optužuju Centralnu banku da je glavni krivac za to što ta institucija ne daje kredite, zamjeraju im da netačno saopštavaju da oni imaju najmanju likvidnost, tvrdeći da je njihova dnevna likvidnost daleko iznad dozvoljenog minimuma. S druge strane, u CCBG tvrde da je Prva banka najnelikvidnija finansijska institucija u Crnoj Gori te da se zbog njih nalaze pod velikim pritiskom izvršne vlasti.

Istorija sukoba: Sukob Centralne banke i Prve banke, koji se rasplamsao tokom ovog mjeseca, nastavak je rata započetog između ove dvije institucije krajem 2007. godine, i početkom 2008. godine. Tada je, sa mjesta glavnog kontrolora CBCG, zbog političkih pritisaka oko donošenja novog Zakona o bankama, morao otići Goran Knežević. U javnosti je to predstavljeno kao podnošenje ostavke iz ličnih razloga. Prethodno je, tokom 2007.godine, bivše rukovodstvo Prve banke kritikovalo CBCG da je odlukom o ograničenju kreditnog rasta zaustavilo ekspanziju kreditnog rasta te institucije. Ispostavilo se da je Centralna banka bila u pravu kada je zaustavila kreditni rast, a ceh je platilo bivše rukovodstvo Prve banke na čelu sa Velimirom Bogdanovićem i Jelicom Petričević, koje se zbog loših kreditnih plasmana, na kraju moralo povući. Vlada je dala kredit od 44 miliona eura Prvoj banci prošlog decembra, ali joj je CBCG uvela zabranu odobravanja novih kredita. Novo rukovodstvo Prve banke koje je u potpunosti konsolidovalo tu instituciju, vraća kredit Vladi, prije unaprijed utvrđenih rokova.

CBCG protiv neoliberalne ekonomije: Krgović je kadar Demokratske partije socijalista, ali slovi kao žestoki protivnik koncepta neoliberalne ekonomije koja preovladava u izvršnoj vlasti. On se zalaže za politiku blagog državnog intervencionizma, ali je takav njegov stav, izrazito manjinski u DPS-u. Krgovića, inače, snažno podržava manja članica vladajuće koalicije Socijaldemokratska partija.

Stres test: Centralna Banka Crne Gore počela je da sprovodi stres testove u crnogorskim bankama čiji će rezultati biti gotovi krajem marta, a mnoge banke mogle bi završiti sa gubicima, a taj problem će se, prema mišljenju CBCG, vjerovatno pogoršati. Bankari su nedavno od Centralne banke zatražili da uspostavi moratorijum na odluke o rezervacijama na kredite, ocijenivši da su one visoke. Glavni razlog je to što  procjenjuju da će veliki broj preduzeća u Crnoj Gori, ovu poslovnu godinu završiti sa gubitkom, pa  će morati da izdvoje visoke rezervacije na kredite koji su im dati. To bi i banke dovelo u gubitke, tvrde bankari.

P.Z.

Portal Analitika