Zdravlje

Ljekari upozoravaju

Krenuli ste u šetnju: Čuvajte se krpelja

Ovo proljeće je specifično zbog vanrednog stanja i ograničenja kretanja. Ipak, sa dolaskom ljepšeg vremena i popuštanja mjera, sve je više ljudi u prirodi. Ljekari i veterinari ovih dana upozoravaju: čuvajte se krpelja. Te sitne napasti vrebaju u svakom kutku okruženom travom i drvećem, a obično su zakačeni za visoku travu.

Krenuli ste u šetnju: Čuvajte se krpelja Foto: poportal
rts.rsIzvor

Doktor Ivan Aleksić, biolog Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju Srbije rekao je za RTS da su se krpelji aktivirali tokom februara i marta. On je podsjetio da do 48 sati nema opasnosti da krpelj prenese bakteriju koja izaziva lajmsku bolest i najbolje ga je izvaditi u zdravstvenoj ustanovi.

Do sada smo ih se plašili zbog uboda, ali je poslednjih godina većina njih i zaražena. Sam ujed opasan je zbog toga što krpelj može biti zaražen lajmskom bolešću, tačnije bakterijom borelija, koja napada srce, zglobove i centralni nervni sistem.

Doktor Aleksić iz je takođe kazao da su se krpelji aktivirali tokom februara i marta, jer je bila blaga zima.


Gdje ima krpelja 


Prirodno stanište krpelja su šume i žbunje uz šumu, na otvorenim travnatim površinama nema krpelja, kao ni u gradskim parkovima.

U slučaju da je bakterija ušla u tijelo pojavljuje se crveni pečat koji se širi koncentrično i ljekar će prepisati odgovarajuće antibiotike.

Prema riječima ovog doktora, moguće ue komplikacije kao i kod drugih virusnih bolesti.

Govoreći o mjerama zaštita, ukazuje da kada boravimo u prirodi repalenti su odlična zaštita a možemo i pokrivati glavu, nositi dugačke rukave i izvršiti komletan pregled kada se vratite sa izletišta.

Krpelj se kači na mjesta koja su manje pristupačna pregledu, traži meka mjesta na koži ispod pazuha, na pregibu koljena iza ušiju, na vratu.

Portal Analitika