Društvo

Varnice na sastanku MKI i zelenih organizacija u vezi sa istraživanjem nafte

Kovačević: Tražili su da o nekim stvarima ne pričamo

Predstavnici organizacija koje su juče bile pozvane na sastanak u Ministarstvo kapitalnih investicija povodom prve istražne bušotine u crnogorskom podmorju napustile su sastanak nakon neprimjerenog i agresivnog ponašanja državnog sekretara Marka Perunovića i v. d. direktora Agencije za ugljovodonike Marka Adžića, saopšteno je iz organizacija KOD, Green Home, Dr Martin Schneider-Jacoby Asocijacija, Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP), Naše akcije i Eko korijena.

Kovačević: Tražili su da o nekim stvarima ne pričamo Foto: ilustracija
PobjedaIzvor

Oni su juče kazali da je novo rukovodstvo Ministarstva nastavilo sa starom praksom neuvažavanja drugačijeg mišljenja i bahatog odnosa prema civilnom sektoru.

Saopštenjem povodom ovih optužbi obratilo se i Ministarstvo kapitalnih investicija demantujući tvrdnje civilnih organizacija, navodeći da je Vuk Iković, predstavnik organizacije KOD, na sastanku pokazao neprimjereno ponašanje i nepoštovanje prema predstavnicima Ministarstva, upadajući im u riječ i povišenim tonom optužujući ih da im je namjera da unište životnu sredinu i živote građana.

Direktorica Green Home Nataša Kovačević, međutim, za Pobjedu kaže da su predstavnici Ministarstva, čim su došli na sastanak, postupili prema njima sa omalovažavanjem.

- Prvo što su nam rekli je bilo „Đe ste bili do sad, zašto nam se ranije nijeste javili“, a oni su na vlasti gotovo četiri mjeseca, radili su valjda neke razvojne prioritete i uzeli u ruke da češljaju kapitalne investicije. Drugo, odmah su rekli: možemo li o nekim stvarima da ne pričamo, što smo odmah doživjeli kao način da budemo degradirani. Tražili su da ne vodimo uopšte diskusiju, što su tipični manipulativni PR štosovi, da ne pričamo o Nigeriji, o katastrofalnim rizicima i nesrećama koje su se tamo desili, jer mi navodno nemamo ništa slično kao što oni imaju, i da to isključimo. Počeli su da instruiraju što treba da se preskoči i o čemu treba da razgovaramo – kaže Kovačević.

Ona je kazala da su predstavnici Ministarstva insistirali na tome da je Crna Gora u ekonomskom škripcu i da treba da razvija ekonomiju na nafti, dodajući da su im tako postavili uslove i suzili teren za „diskusiju“.

- Rekli smo im da nam nije jasno koja je onda svrha i efektivnost tog sastanka, jer smo mi pozvani, ne u pet do 12 nego u 12 i pet, i došli smo da pokažemo dobru volju i da čujemo što imaju da nam kažu. Mi smo došli sa inicijativom koju je potpisalo 60 nevladinih organizacija – kazala je Kovačević.

Kada im je, dodaje Kovačević, kolega Iković u jednom trenutku rekao, da bi došao do riječi: „Stanite, vi hoćete da otvorite novu crnu tačku da bi sanirali pet koje već imamo u Crnoj Gori?!“, uslijedila je reakcija da on ne može da se na taj način obraća državnom sekretaru i arogantno mu je saopšteno od strane, kako se sam predstavio, PR-a i osobe zadužene za odnose sa NVO sektorom Draška Lončara koji je zapečatio satsanak, da ako je nezadovoljan može da napusti sastanak, ostali su se solidarisali sa kolegom i svi napustili sastanak.

- Cijeli sastanak smo doživjeli, od trenutka kada smo došli, kao pokušaj diskreditacije i niske udarce i samo smo u jednom trenutku postali svjesni da mi tu nemamo što da tražimo – zaključuje Kovačević.

Inicijativa

U inicijativi koju je potpisalo 60 nevladinih organizacija poziva se Vlada da hitno reaguje i pokrene proces raskidanja potpisanih koncesionih ugovora i napusti ideju istraživanja i eksploatacije ugljovodonika iz podmorja, koja ugrožava ekosisteme i morski biodiverzitet Jadrana, kao i blagostanje primorskog dijela stanovništva, koje se oslanja na turizam i ribarstvo.

Oni podsjećaju premijera Zdravka Krivokapića da je u svom ekspozeu u decembru obećao u Skupštini opredijeljenost ka evropskom i ekološkom putu i pozvali ga da Vlada krene primjerima dobre ekološke prakse susjedne Hrvatske.

- Svega mjesec dana nakon preuzimanja mandata, nova Vlada je raskinula pet ugovora o koncesijama za istraživanje nafte i gasa iz podmorja, time napuštajući tender nad 13 blokova za istraživanje ugljovodonika i kasnije proglašavajući zone

zaštite brojnih morskih područja. Fokus je preusmjeren na razvoj turizma, praksu u kojoj ova zemlja i danas istrajava, pa pandemijom pogođenu privredu oporavlja mjerama osnaživanja ugostitelja – odlaganjem plaćanja naknada, oslobađanjem od plaćanja turističke takse, beskamatnim kreditima, ulaganjem u međunarodni marketing, kao i jačanjem Hrvatske kao kovid-19 odgovorne turističke destinacije – a ne novim investicijama u fosilna goriva na moru – piše u inicijativi.

Potpisnici inicijative ukazuju da ostajanje pri putu realizacije ugovora znači davanje legitimnosti ugovoru, dozvolama i procesima koji su bili tajni, netransparentni i u sukobu sa nacionalnim zakonodavstvom i međunarodnim propisima.

- Podsjećamo vas da u ovoj inicijativi nismo sami, da uz nas stoji 13.000 građana Crne Gore i regiona koji su 2016. godine podržali peticiju za uspostavljanje moratorijuma za istraživanje nafte i gasa, dok situaciju budno prate i članovi Evropskog parlamenta i Evropske komisije. Davanjem legitimiteta dosadašnjim procesima i potpisanim pravnim aktima vezanim za istraživanje nafte i gasa dajete legitimitet kršenju Direktive o sigurnosti priobalnih naftnih i gasnih djelatnosti na moru (2013/30/EU), Okvirne direktive o pomorskoj strategiji (2008/56/EU) i Direktive o uspostavljanju okvira za prostorno planiranje morskog područja (2014 /89/EU) – zaključuje se u inicijativi.

Portal Analitika