Član Građanske incijative 21. maj Malik Kovačević je saopštio da kako se bliže izbori 2027. sve je više kombinatorika, usitnjavanja i ukrupnjavanja političkih aktera, grupa i pojedinaca.
„Kako god ko gledao na trenutnu situaciju, jedno je jasno. Neće biti nekih većih pomjeranja u odnosu na trenutnu konstalaciju snaga, jednom riječju presipanje iz šupljeg u prazno. Disperzija i prelivanje biračkog tijela između stranaka, se u zanemarljivom procentu dešava unutar opozicije, međutim nešto je primjetnija između pogubne vladajuće partije PES i bivše pročetničke partije NSD. To naravno znači da su svi u problemu, a po pravilu najviše građani. Izgleda čudno ali ako se cijela stvar razloži na proste činioce, onda je i logično“, kaže Kovačević.
Prema njegovim riječima, problem postoji na dva nivoa.
„Na prvom, čisto političkom, partije imaju poteškoća da animiraju sve veći broj građana da izađu na izbore, što im urušava snagu, uticaj i njihovo omiljeno – ucjenjivački ulog. Na drugom nivou, problem imaju građani jer će ukoliko stvari ostanu ovakve, trpjeti istu vlast, njene nestručnosti samo sa Mandićem na čelu“, objasnio je Kovačević.
Jasno je, kaže, iz rečenog zaključiti da se radi o sve većoj i nikada u istoriji višestranačja zabilježenoj apstineciji.
„Ljudi shvataju da im je cijela politička klasa samo kamen oko vrata, koja uzgred rečeno živi i više nego dobro, ogrezla u sopstvenim kombinacijama i korupciji, ucjenjivanju i hipokriziji. Apstinecija paradoksalno nudi mogućnost za formiranje nečeg novog, što ima realnih šansi za uspjeh. Pitanje je samo da li će časne i prepoznate ličnosti prihvatiti da uđu u političku borbu, bez koje nema uspjeha. A uspjeh će doći jedino ulaskom. Aktivno podržavam tu ideju za spas Crne Gore i njenog bića“, zaključio je Kovačević.










