Gradonačelnica Maja Ćatović je kazala za Skala radio da ima dosta pomaka kada je u pitanju ovaj zahtjevni projekat i podsjetila da Opština Kotor želi da bude nosilac projekta.
Osnovala bi Javno preduzeće koje bi gazdovalo liftom, a fizibiliti studija je pokazala izuzetnu isplativost projekta.
Da je tako pokazuje i činjenica da u vremenu ekonomske krize postoji, ni manje ni više, nego šest zainteresovanih investitora koji žele ovaj posao.
S druge strane, austrijske banke, koje žele da kreditiraju izgradnju lifta u Kotoru, tražile su da posebna agencija izvši uvid u opštinski budžet, kako bi se uvjerili da li je Opština Kotor sposobna da podnese kredit od oko 10 miliona eura za tu investiciju.
Revizija je obavljena, a ovih dana banka će dati konačan stav oko kreditnog zaduženja.
Ukoliko bude negativan odgovor, Opština Kotor će raspisati tender za javno-privatno partnerstvo.
Ćatovićeva je kazala da je sa potencijalnim investitorima u pregovaračkom postupku oborena cifra od oko 14 miliona za ovaj posao na 9 miliona i 400 hiljada eura,a i to ne na uštrb kvaliteta, već nekih pripremnih radova koji su finansijski bili preneglašeni.
Tokom ove godine počeće konkretan posao koji će valorizovati kotorske bedeme i kompletnu turističku ponudu našeg grada, kazala je Ćatovićeva.
Na kontstaciju novinara da ima i onih koji smatraju da će gradnja lifta drastično oštetiti unutrašnju strukturu brda San Đovani, smatrajući da postoji opasnost od obrušavanja stijenske mase, Ćatović je odgovorila da postoje valjana geološka ispitivanja, a ukoliko struka bude tražila dodatna, sigurno će se uraditi.
Ono što je manir laičke javnosti i što je i do sad u Kotoru odbijalo ozbiljne investitote poput Pitera Manka, koji je bio prvo zainteresovan za investicije u Kotoru, pa potom u Tivtu, je priča takozvanih “sveznajućih” stručnjaka, kazala je Ćatovićeva.