Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Kostić: Za privlačenje stranih investitora politička stabilnost je uslov bez kojeg se ne može

„Energija se troši na političke, umjesto na razvojne i ekonomske procese“

Kostić: Za privlačenje stranih investitora politička stabilnost je uslov bez kojeg se ne može

“Problemi ekonomije i ekonomskog rasta, a time i stranih investicija gurnuti su u stranu i na njih se poziva onda kada to diktira politički interes. Takav pristup ne može rezultirati ničim dobrim u budućnosti”, ocjenjuje ekomoski analitičar

Kostić: Za privlačenje stranih investitora politička stabilnost je uslov bez kojeg se ne može Foto: Foto: Mediabiro
Desanka Markuš
Desanka MarkušAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Politička nestabilnost koja je obilježava posljednje dvije i po godine u našoj zemlji, osim što je dovela do ozbiljne institucionalne i društvene krize, ozbiljno je ugrozila i crnogorsku ekonomiju.

Tako umjesto privlačenja investitora, naša realnost je kontinuirano povlačenje stranih investicija iz zemlje. Posljednji u nizu su kuvajtski investitori koji su trebali da grade turistički kompleks "Montrose” na hercegnovskom dijelu poluostrva Luštica, za koji je potpisan ugovor 2009. godine. Prošle sedmice i luksuzni austrijski hotel Falkensteiner najavio je prestanak poslovanja u Crnoj Gori.

Ekonomski analitičar i predsjednik Crnogorskog udruženja poslodavaca dr Vasilije Kostić za Portal Analitika ističe da da svaki odlazak investitora, sa bilo koje destinacije, nije dobra okolnost za tu zemlju, makar se radilo i o razvijenim ekonomijama. Naročito, kaže on, nije dobar za nekoga kao što smo mi - kome je osim kvaliteta, potreban i značajan obim investicija.

“Uz to, ako je riječ o renomiranoj kompaniji koja ima značajan ugled, a time i uticaj u svijetu biznisa, šteta je mnogo veća. Sve u svemu, to je loša preporuka za zemlju kojoj se to događa i potencijalno ima loš uticaj na one koji su možda razmišljali da investiraju kod nas”, napominje Kostić.

Bez jasne strategije za strane investicije

Kako pojašnjava naš sagovornik, dinamika priliva i odliva investicija je proces manje ili više prisutan u svim zemljama svijeta, ali njegove posljednice nijesu iste po ekonomiju svake zemlje.

“Težina njihovog uticaja je uslovljena brojnim činiocima od kojih postojeći nivo ekonomskog razvoja i trenutna potreba za daljim rastom i razvojem spada u najznačajnije”, objašnjava Kostić.

Riječ je, kako navodi, o procesu u kojem je razlika između priliva i odliva investicija (neto efekat) vrlo značajna, ali je od samog kvantitativnog efekta daleko značajnija kvalitativna strana procesa, a to je - šta čini strukturu te promjene odnosno - ko su, šta su i odakle su investitori, odnosno investicije. 

“Nije ni približno jednako da li dolazi relativno anonimni investitor ili vas napušta neko sa značajnim renomeom i reputacijom u poslovnom svijetu. Zato je pogrešno dinamiku investicionih ulaganja u Crnoj Gori posmatrati i kvalifikovati samo sa aspekta brojki, što mi stalno činimo od početaka ovog procesa, a pri tom zanemarujemo ili u drugi plan stavljamo pitanja kao što su: ko su investitiori i kakav je njihov ugled”, dodaje Kostić.

Razlog tome je, ističe, naše pogrešno uvjerenje da nam je preči obim investicija, zbog uravnoteženja deficita platnog bilansa, nego njihov kvalitet i njihova struktura. 

“Time pokazujemo da nemamo jasnu strategiju privlačenja stranih investicija, odnosno nijesmo jasno definisali koji su to sektori od strateškog značaja za naš razvoj, u koje bi trebalo da privučemo strane investicije. Zato za nas nema mnogo značaja ko nas napušta, a ko dolazi – važno je da je neto efekat pozitivan”, objašnjava Kostić.

Privredni i ekonomski problemi gurnuti u stranu

Naš sagovornik ističe kako je jasno da je u Crnoj Gori pažnja usmjerena prevashodno na politiku i politički interes, i to ne samo, kako kaže, u prethodne dvije godine, iako je, dodaje, u ovom periodu to naročito izraženo.

“Pri tome, privreda i privredni problemi - problemi ekonomije i ekonomskog rasta, a time i stranih investicija gurnuti su u stranu i na njih se poziva onda kada to diktira politički interes. Takav pristup, naravno, ne može rezultirati ničim dobrim u budućnosti”, navodi naš sagovornik.

U kontekstu odražavanja neizvjesne i napete političke situacije u zemlji na ekonomsku sferu i privlačenje investitora, Kostić ističe da je politička stabilnost “uslov svih uslova”.

“Condition sine qua non - uslov bez koga se ne može. Ako nema političke stabilnosti nema sigurnosti. Bez sigurnosti proces investiranja se dovodi u pitanje i usporava. U svakom slučaju, investicije se ne realizuju u obimu i strukturi u kojoj bi se realizovale da tih procesa nema”, ocjenjuje Kostić.

Ekonomski razvoj da bude prioritet buduće Vlade 

Kako dodaje, bez političke stabilnosti, bilo koja vlada nema iole šanse da se posveti onome što joj je ključni cilj: ekonomski rast i razvoj i unapređenje standarda građana. 

“Energija se troši na političke procese, a ne na razvojne i ekonomske”, kategoričan je Kostić.

Na pitanje šta bi buduća Vlada morala da uradi po pitanju državne ekonomije, Kostić navodi da je obrazac jasan.

“Politička stabilnost, prioritizacija ekonomskog rasta i razvoja, afirmisanje produktivnih aktivnosti, odnosno produktivne paradigme društvenog života”, zaključio je Kostić.

Bez odgovora iz MKI

U želji da javnosti predočimo precizne podatke koliko se investitora u prethodne dvije godine povuklo iz Crne Gore, te koliko je novih došlo u istom periodu, Portal Analikita uputio je pitanja Ministarstvu kapitalnih investicija. Do zaključenja teksta, odgovore nijesmo dobili.

Portal Analitika